Kieltäydytkö seksistä päänsäryn vuoksi? Aivotutkija kertoo, miksei se kannata
Päänsärystä kirjankin kirjoittanut englantilainen aivotutkija uskoo, että orgasmi auttaa migreeniin yhtä hyvin kuin lääkkeet.
Durhamin yliopiston professori Amanda Ellison sanoo The Sunille, että seksi voi parantaa päänsäryn. Ellison kirjoittaa kirjassaan Splitting, että seksi on kuin serotoniiniruiske elimistölle.
Ellison siteeraa aiempia tutkimuksia, joissa migreenistä kärsivillä ihmisillä huomattiin olevan muita alhaisemmat serotoniinitasot. Migreenistä kärsivät halusivat enemmän seksiä kuin jännityspäänsärystä kärsivät, ja seksi näyttikin auttavan migreenioireisiin.
Seksi voi lievittää päänsärkyä
Ellison ei ole ainut tutkija, joka väittää seksin auttava migreeniin.
Vuonna 2013 Cephalalgia -tiedejulkaisussa ilmestyneessä saksalaistutkimuksessa havaittiin, että seksi lievittää migreenejä 60 prosentilla potilaista. Kuitenkin kolmannes vastaajista kertoi seksin pahentavan migreeniä.
Tutkijat arvelivat, että osalla ihmisistä seksin aikana vapautuu endorfiineja, jotka saavat aikaan mielihyvän tunteita ja vähentävät kipua. Toisilla seksin aikaiset liikkeet voivat pahentaa tiettyjä migreenioireita, kuten pahoinvointia sekä herkkyyttä kosketukselle.
Yhdysvaltalaistutkijat puolestaan ovat havainneet, että orgasmin aikana naisten aivoista vapautui serotoniinia. Lisäksi orgasmi aktivoi aivoissa kipua kontrolloivia osia.
Lue myös: Eikö tee mieli? 13 syytä harrastaa enemmän seksiä: "Vaikka sinua ei aluksi juurikaan haluttaisi..."
Seksi voi myös aiheuttaa päänsärkyä
Serotoniini on hermoston välittäjäaine, jolla on havaittu sekä kipua estäviä että kipua aiheuttavia vaikutuksia. Osassa tutkimuksissa serotoniinin on osoitettu voivan aiheuttaa migreenikipua, mutta toisaalta triptaani-migreenilääkkeet aktivoivat serotoniinireseptoreita, kertoo Itä-Suomen yliopisto.
Neuropharmalogy-lehdessä vuonna 2017 ilmestynyt tutkimus onnistui osoittamaan, että ääreishermostossa serotoniinilla on voimakkaita kipua aiheuttavia vaikutuksia, mutta keskushermostossa vaikutukset ovat päinvastaisia.
Serotoniini ei ole ainut syy mahdolliseen seksin aiheuttamaan päänsärkyyn. Jotkut ihmiset kärsivät niin sanotusta seksipäänsärystä, joka piinaa joko ennen orgasmia, sen aikana tai sen jälkeen. Seksipäänsäryn syiksi on esitetty lihasten voimakasta jännittymistä, kiihkeää ja katkonaista hengitystä sekä alhaista verensokeria.
Seksillä ei ole sivuvaikutuksia
Seksi voi siis ainakin osalle ihmisistä toimia migreenilääkkeen tavoin. Seksin "lääkinnällisen käytön" puolesta puhuu se, ettei yhdynnällä tai masturboinnilla ole haittavaikutuksia.
Jos seksiä ei tee mieli, voi halailukin auttaa, professori Ellison vinkkaa. Seksuaalisen mielihyvän lisäksi hellyydenosoitusten yhteydessä elimistössä erittyy oksitosiinia eli niin sanottua rakkaushormonia, joka vähentää kivuntuntoa.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Uusimmat
-
22:10
Intian terveydenhuolto romahtamassa – näin Delhissä jonotettiin viinakauppaan ennen viikon ulkonaliikkumiskieltoa
-
21:55
MTV Uutisten kysely: Korona on muuttanut suuryritysten tapoja – matkustus ei palaa entiselle tasolle ja etätöiden määrä jopa kasvaa
-
21:39
George Russellin ja Valtteri Bottaksen kolarikohuun uusi luku – brittikuljettaja kirjoitti suomalaiselle anteeksipyynnön: "Minä otan vastuun siitä"
-
21:33
Oliko Tshekin tuhoisa asevarastoräjähdys venäläisagenttien kammottava moka? Ministeriltä valaisevaa lisätietoa
-
21:32
Poliisilla usean partion operaatio Outokummussa – kaksi otettu kiinni
-
21:25
Kuuden viikon ravintolasulusta "turpaan joka päivä" – tällaisissa tunnelmissa helsinkiläisravintola avaa ovensa
-
21:19
Ihmepelastus viimeisellä sekunneilla! Tappara saa kiittää maalivahtiaan playoffs-avauksen voitosta
-
20:57
"Eläimet eivät joudu kärsimään" – Minna Lindgrenin tuoreessa kirjassa otetaan kantaa eutanasialakiin
-
20:56
HIFK ja Kärpät järjestivät trillerin – tässä jääkiekon SM-liigan puolivälierien tulokset
-
20:55
Anne Kukkohovi järkyttyi kuultuaan minkälainen naisen asema oli ennen – yksi suvun naisista joutui ripitettäväksi peräti neljä kertaa "salavuoteudesta"
-
20:47
Mestarien liigan ratkaisuun shokkikäänne? Jalkapallojohtaja: Real Madrid ja kumppanit suljetaan Mestarien liigasta perjantaina
-
20:23
Brookelle kävi kiusallinen moka suihkurusketuksen kanssa – julkaisi videon lopputuloksesta: "Jostain syystä luulin, että..."
-
20:22
NHL-tähti takoo kovaa jälkeä täysin järjettömällä työkalulla
-
20:11
Kunnat käyttävät hoitajamitoituksen lisärahan johonkin aivan muuhun kuin vanhuspalveluihin, väittää Hyvinvointialan liitto – ministeriössäkään ei tiedetä mihin
-
20:03
Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell näyttää mallia – otti Astra Zenecan rokotuksen
-
20:01
Keittiömestari vinkkaa, miten lohen makua voi parantaa entisestään – ei vaadi paljoa!
-
20:00
Salkkarit-hahmo pöyristyy puolisonsa käytöksestä – turvautuu erikoiseen konstiin
-
19:52
Polkupyöräilijä kuoli törmättyään moottoripyöräilijän kanssa Järvenpäässä
-
19:36
Pidätkö sinäkin hiuslenkkiä näin? Ihotautilääkäri varoittaa seurauksista
-
19:30
Toto Wolff huolissaan: Bottaksen ja Russellin kolarilla on kauaskantoiset seuraukset – "Se, mitä olemme aina pelänneet"
-
Lataa lisää