Ilmailuasiantuntija esittelee ACE 23 -ilmasotaharjoituksessa käytettäviä hävittäjiä.
Suomessa maanantaina alkavassa Arctic Challenge Excercise -harjoituksessa lennetään ruotsalaisilla Gripen-hävittäjillä ja yhdysvaltalaisilla F-15-hävittäjillä.
Suomi on harjoituksen isäntämaa. Harjoituksessa on neljä päätukikohtaa, joista kaksi sijaitsee Suomessa: toinen Pirkkalassa ja toinen Rovaniemellä.
Lue myös: Yhdysvaltain F-15-hävittäjäparvi saapui Suomeen – Tim tallensi Pirkkalan taivaalla klassisen "Nato-breakin"
Ilmailuasiantuntija Perttu Karivalo kertoo Saabin valmistaman Gripenin olevan monitoimihävittäjä, joka kykenee ilmataisteluun sekä iskemään ilmasta maahan ja merelle.
Karivalon mukaan Gripen sopii erityisen hyvin pohjolan olosuhteisiin, koska niin Suomessa kuin Ruotsissa käytetään maantietukikohtia.
– Koneet on hajautettuna sinne. Gripen pystyy vaihtamaan moottorin maantietukikohdassa 45 minuutissa, Karivalo sanoo.
Gripen on kooltaan pienempi kuin esimerkiksi yhdysvaltalainen F-15, mutta hyvin ketterä.



