Joukko pääasiassa yhdysvaltalaistutkijoita ja -professoreita vetoavat mediaan, jotta muiden muassa massamurhaajien ja terroristien nimet ja kuvat jätettäisiin julkaisematta. Lähes 150 asiantuntijan listalta löytyy myös kolme suomalaista.
Yhteensä 147 asiantuntijaa vetoavat mediaan, jotta tulevaisuudessa esimerkiksi terroritekoon syyllistyneitä tai siitä epäiltyjen kuvia ja nimiä ei julkaistaisi mediassa.
Kaikki asiantuntijat ovat vetoomuksen mukaan tutkineet esimerkiksi joukkoampujien, sarjamurhaajien tai terroristien käytöstä.
Suomesta vetoomuksen ovat allekirjoittaneet Tom Pakkanen Åbo Akademista, Atte Oksanen Tampereen yliopistosta ja Miika Vuori Kelasta.
Professori Steven Pinker Harvardin yliopistosta Yhdysvalloista jakoi vetoomuksen viestipalvelu Twitterissä tiistai-iltana Suomen aikaa. Koko englannin kielisen vetoomuksen voit lukea tviittiin upotetusta linkistä.
Vapaasti suomennettuna Älä nimeä, älä näytä -nimellä kulkeva vetoomus listaa toisenlaisia malleja toimia esimerkiksi joukkoampumista tai terroritekoa käsittelevässä uutisoinnissa.
Esimerkinä on mainittu, että tekijästä ei tulisi tarjota yksityiskohtaista tietoa kuten nimeä ja kuvaa, vaan raportoinnin tulisi olla muilta osin niin yksityiskohtaista kuin on haluttu ja koetaan tilanteessa tarpeelliseksi.
