Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskustelu rokotusjärjestyksen muuttamisesta käy kuumana – kansanedustajat eri linjoilla: "Se on jokaisen kansalaisen etu"

7:57Debatti rokotusjärjestyksestä: Pohjoiselta rokotteita etelään?Näin kansanedustajat väittelivät MTV:n Uutisaamussa rokotusjärjestyksen muuttamisesta.
Julkaistu 31.03.2021 09:30

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä KRAR ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL suosittelevat rokotusjärjestyksen muuttamista siten, että pahimmille ilmaantuvuusalueille annettaisiin aluksi enemmän rokotteita. Kansanedustajilla on asiasta eriäviä näkemyksiä. 

Hallitus kokoontuu tänään pohtimaan muutoksen tarpeellisuutta.

– Rokottaminen ei ole mitään tulipalojen sammuttamista, vaan se on pitkäjänteinen prosessi, jossa rokotejärjestykseen täytyy sitoutua. Muutenkaan en pidä hyväksyttävänä ratkaisua, jossa lopetettaisiin muun maan rokottaminen ja siirryttäisiin rokottamaan esimerkiksi Helsingin ja Turun alueita, sanoo keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä MTV:n Uutissamussa. 

– Tietysti jos meille tulee joitakin erityiseriä rokotteista, voi olla ihan paikallaan, että niitä ohjataan esimerkiksi pahimmille epidemia-alueille, Kärnä huomauttaa. 

Lue myös: Muuttuuko rokotusjärjestys? Nämä sairaanhoitopiirit kuuluisivat piikkien uusjaon voittajiin ja häviäjiin

Laumasuoja saavutettaisiin nopeammin?

Asiantuntijat ovat sitä mieltä, että laumasuoja saavutettaisiin nopeammin rokotusjärjestyksen muuttamisella. 

– Pidän sitä aika mielenkiintoisena. Itse ensimmäisenä nostin esille rokotusjärjestyksen alueellisen painottamisen silloin kun Meri-Lapissa oli paha tilanne. Muutenkin tuli esityksiä siitä, että voitaisiin rokottaa raja-alueita Ruotsin ja Norjan tuntumassa. Tällöin KRAR ja THL tyrmäsivät sen vedoten tasa-arvoon ja siihen, että prosessi olisi hidas. En näe, että tilanne on tässä millään tavalla muuttunut, Kärnä toteaa. 

Vihreiden kansanedustaja Noora Koponen puolestaan kannattaisi rokotusjärjestyksen muuttamista. 

– Kannatan sitä, että linjaukset tehdään parhaan saatavilla olevan asiantuntijatiedon mukaan, Koponen sanoo. 

Hän painottaa sitä, että THL:n asettama KRAR:lla on omat perusteensa antamalleen suositukselle. 

– Suositus on annettu perustuen siihen, että terveydenhuollon kuormitusta voitaisiin keventää ja pelastaa myös ihmishenkiä, Koponen toteaa. 

– Se on jokaisen kansalaisen etu, että pystytään kohdentamaan rokotuksia niille alueille, joilla epidemia on pahimmassa tilanteessa, Koponen jatkaa. 

Terveydenhuollon kantokyvyn turvaamista

KRAR:n antaman suosituksen yhteydessä esillä ovat olleet lähinnä pääkaupunkiseutu ja Turun seutu. 

– Jos jostakin syystä tauti ryöpsähtäisi jossakin muualla pahemmaksi, niin silloin rokotukset kohdennettaisiin toiselle pahemmalle alueelle. Näin pystytään turvaamaan terveydenhuollon kantokykyä ja sitä että missään päin Suomea ihmiset eivät joutuisi tarpeettomasti hengenvaaralliseen tilanteeseen, Koponen sanoo. 

Kärnä muistuttaa Koposta siitä, ettei rokotusjärjestyksen muuttaminen käy käden käänteessä. 

– Jos nyt päättäisimme muuttaa rokotusjärjestystä, muutokset tulisivat voimaan aikaisintaan toukokuun puolella. 

Lue myös: Rokotusjärjestyksen muuttaminen ei lämmitä matalan ilmaantuvuuden kuntien johtajia: "Tuntuu todella haljulta, että meille tarkoitetut rokotteet siirtyisivät muualle"

Lue myös: Saavatko ylipainoiset rokotteen ennen muita? Näin vastaa infektiolääkäri Asko Järvinen – ottaa myös kantaa maakuntien kritiikkiin

Lisää aiheesta:

Kuinka kiire neljänsien rokotusten laajentamisella on? Ylilääkärit jyrkästi eri linjoillaTampere ja Kuopio vastustavat rokotusten alueellista kohdentamista – myös Oulu suhtautuu epäillenNäistä syistä maakunnissa vastustetaan rokotejärjestyksen muuttamista – ylilääkäri latoo tiskiin faktat, jotka ovat jääneet turhan vähälle huomiolleAnalyysi: Rokotusjärjestyksessä muhii ikävä riita, kun jonon kärkeen on tunkua ja lääketieteelliset perustelut törmäävät tunteiden kanssaHallituspuolueissa valmiutta painottaa pahimpia tautialueita rokotuksissa vasta, kun riskiryhmät on rokotettuSaarikko ja THL:n Nohynek puolustavat Husin kritisoimaa rokotusjärjestystä: "Pyritään ehkäisemään kuolemia ja vakavia tauteja"
KoronarokotusTerveys ja hyvinvointiUutisaamuKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti