Osa kunnista haluaisi aloittaa neljänsien koronarokotusten antamisen nuoremmille ikäryhmille välittömästi. Osa ei näe tarvetta kiirehtimiselle.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) antaa lähipäivinä suosituksen siitä, milloin neljänsiä koronarokotuksia voidaan kunnissa laajentaa nuorempiin ikäryhmiin.
Nyt neljänsiä annoksia tarjotaan 80 vuotta täyttäneille, 70-79 vuotiaille riskiryhmiin kuuluville sekä joillekin muille erikseen nimetyille ryhmille.
THL:n rokotuslinjaukset ovat jakaneet poliitikkojen ja lääkärien näkemyksiä.
Muun muassa perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén on toivonut neljänsien annosten alaikärajan laskemista pikaisesti.
Myös sairaanhoitopiireissä THL:n rokotuslinjaukset jakavat näkemyksiä.
Lapin sairaanhoitopiirin ja Länsi-Pohjan keskussairaalan infektioylilääkärin Markku Broaksen mukaan alueella olisi resursseja aloittaa 60 vuotta täyttäneiden neljännet rokotukset välittömästi.
– Käsitykseni mukaan meillä Lapissa on toive, että ne aloitettaisiin mahdollisimman nopeasti. Olin yhteydessä Rovaniemelle ja Sallaan, ja siellä on tälläkin hetkellä valmius rokottaa. Rokotuspisteissä on hieman vajaakäyttöä. Eli valmiutta ja halukkuutta löytyy.
THL on aiemmin ilmoittanut, että neljänsiä annoksia annettaisiin 65 vuotta täyttäneille elokuun puolivälistä lähtien ja 60 vuotta täyttäneille syyskuun alusta lähtien.
Lue lisää: THL:n selvitys: Nämä ryhmät hyötyvät neljännestä koronarokotteesta selvästi eniten
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Mikko Pietilä pitää THL:n aikataulua sopivana, eikä kiirehtisi neljänsien annosten laajentamista.
