Keskustassa ja vihreissä aloitettiin Ruotsin perässä kiista ympäristöministeriön kohtalosta
Keskustasta ja vihreistä ehdotetaan ristiin toiselle puolueelle keskeisen ministeriön lakkauttamista.
Keskustan kansanedustaja Juha Pylväs sanoo, että ympäristöministeriö sekä maa- ja metsätalousministeriö pitäisi sulauttaa yhteiseksi luonnonvara-alan ministeriöksi. Pylvään mukaan nykyinen ympäristöministeriö ei toimi yhteiskunnan kokonaisedun kannalta järkevästi.
– Vuosien mittaan sinne on pesiytynyt ideologisuus, joka katsoo asioita vain yhdeltä kantilta. Jos nämä toimijat saisivat yksin päättää, koko Suomi olisi yhtä reservaattia ja ulkoilmamuseota, Pylväs sanoi tiedotteessaan.
Pylvään mukaan kokonaisuuteen voitaisiin liittää myös joitain osia työ- ja elinkeinoministeriöstä. Pylväs on tullut tällä vaalikaudella tunnetuksi keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajana. Hän luopui tehtävästä aiemmin tänä vuonna.
Vihreiden eduskuntaryhmää johtava Atte Harjanne puolestaan katsoo, että maa- ja metsätalousministeriön toiminnot olisi perusteltua sulauttaa osaksi työ- ja elinkeinoministeriötä sekä ympäristöministeriötä.
– Se tukisi kokonaisvaltaisempaa otetta huoltovarmuuteen, elinkeinopolitiikkaan ja kestävään maankäyttöön, Harjanne vastasi omassa tiedotteessaan.
Harjanne esitti ajatuksen jo alkuvuonna vihreän verkkomedian Verden kolumnissa.
Keskustan kansanedustaja Joonas Könttä nosti niin ikään esille vanhan kirjoituksensa asian tiimoilta. Könttä esitti ympäristö- sekä maa- ja metsätalousministeriöiden yhdistämistä blogissaan vuosi sitten.
Keskustalla ei ole puolueena virallista kantaa asiaan.
Ohisalo puolusti ministeriötään
Keskustelun kirvoittajana toimi Ruotsin uuden hallituksen linjaus lopettaa itsenäinen ympäristöministeriö. Jatkossa maan ympäristöasiat käsitellään uuden ilmasto- ja elinkeinoministeriön alaisuudessa.
Linjaukseen on otettu Suomessakin laajasti kantaa. Vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson piti Twitter-viestissään Ruotsin ympäristöministeriön lakkauttamista oikeistolaisena identiteettipolitiikkana.
Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne puolestaan huomautti, että heidän puolueensa ehdotti ympäristö- sekä maa- ja metsätalousministeriön yhdistämistä maaseutupoliittisessa ohjelmassa jo vuonna 2015. Puolue on aikeissa julkaista päivitetyn ohjelman ensi kuussa.
Matti Putkonen perussuomalaisten puoluetoimistolta ei halunnut ennakkoon kommentoida, millainen linjaus uuteen ohjelmaan sisältyy.
Myös nykyinen ympäristöministeri, vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo otti keskusteluun kantaa Facebook-tilillään julkaistussa kirjoituksessa.
Ohisalo vastusti ministeriön lakkauttamista tai sulauttamista. Hän kirjoitti, että ilmastokriisin ja luontokadon painoarvoa olisi syytä lisätä entisestään kaikkia päätöksiä tehtäessä, ei laskea.
– Luonto ja ilmasto asettavat ihmisen toiminnalle rajat, eivätkä ne voi olla alisteisia esimerkiksi elinkeinojen lyhyen aikavälin eduille, Ohisalo kirjoitti.
Juttua on muokatu 20.10 klo 16.53: Keskustan ja vihreiden edustajat ovat kiistelleet ympäristöministeriön kohtalosta, mutta keskusta ei ole virallisesti esittänyt ministeriöiden yhdistämistä.
Uusimmat
-
21:47
Saga Vanninen takoi hurjan tuloksen – historiallinen hetki todella lähellä
-
21:40
Rekka-auto suistuu kaistan yli Yhdysvalloissa, vaijerikaide teki tehtävänsä – katso video
-
21:33
Tanskassa suunnitellaan vapaapäivän poistamista puolustusbudjetin tilkkimiseksi: Kansa raivostui
-
21:21
Suomi teki upeaa historiaa – näin saavutusta kommentoi ratkaisupallon lyönyt Emil Ruusuvuori: "Tämän takia tätä tehdään"
-
21:16
15-vuotiasta poikaa epäillään ikätoverinsa murhasta Ruotsissa
-
21:11
Jupiterin ympäriltä löydettiin 12 aiemmin tuntematonta kuuta
-
21:01
Anna Abreu tiesi joutuvansa yllätetyksi Laulu rakkaudelle -ohjelmassa – näin hän harjoitteli reaktioitaan etukäteen
-
20:55
Onko tässä maailman taitavin tarjoilija? – Katso hulvaton video
-
20:40
Pääministeri Sanna Marin liikuttuu kyyneliin tv-ohjelmassa – saa ystävältään koskettavan kirjeen
-
20:18
Seurustelun alkuvaiheessa välkkyviltä hälytysmerkeiltä sulkee helposti silmänsä: "Punainen valo paloi jo"
-
20:02
Dominik Hasek raivostui Aleksandr Ovetshkinin toimista NHL:n tähdistötapahtumassa – "Sylky heidän kasvoilleen"
-
19:55
Isä kuristi 22-vuotiaan tyttärensä kuoliaaksi: Mielenosoittajat kerääntyivät korkeimman oikeuden eteen Irakissa
-
19:45
Veronica Verhon kyyneleistä ei meinaa tulla loppua – puoliso Juhani Koskinen yllättää rakkaansa tv-ohjelmassa
-
19:36
Nouseeko hiihdon MM-joukkueeseen todellinen yllätysnimi? Jari Isometsä paljastaa valintansa: "Täysin realistinen vaihtoehto"
-
19:17
Työnantajapuoli tyytyväinen lakonuhkien väistymiseen
-
19:00
USA kiinalaisesta vakoilupallosta: "Olemme varmoja, että se pyrki tarkkailemaan arkaluontoisia sotilaskohteita"
-
18:59
Rajusti kaatuneen suomalaishyppääjän tilasta päivitys
-
18:55
Helsinkiläinen Marjut tietää, miten omaishoitajuus kuormittaa: "Kukaan meistä ei pärjää täällä ihan yksin"
-
18:45
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:33
Jessie Diggins latoi suorat sanat Petter Northugille – "Et tiedä koko totuutta"
-
Lataa lisää