Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallituksen suunnitelma tiedepaneelien lakkauttamisesta niittää kritiikkiä – näin vastaa Orpo

0:47Orpo kommentoi tiedepaneelien yhdistymistä: "Yhtäkään poliittista päätöstä ei ole tehty"Katso video: Näin pääministeri Orpo kommentoi tiedepaneelien yhdistymistä.
Julkaistu 21.01.2025 15:21
Toimittajan kuva

Sara Güven

sara.guven@mtv.fi

STT

Helsingin Sanomat kertoi tiistaina, että Petteri Orpon (kok.) hallitus suunnittelee neljän eri tiedepaneelin yhdistämistä yhdeksi paneeliksi. Orpon mukaan mitään päätöksiä ei ole vielä tehty.

Useat tahot ovat ilmaisseet pettymyksensä hallituksen päätöksen lakkauttaa neljä tiedepaneelia erillisinä kokonaisuuksina. Tiedepaneeleja ovat ilmastopaneeli, luontopaneeli, kestävyyspaneeli sekä biotalouden tiedepaneeli.

Lakkauttamisen seurauksena paneelit siirrettäisiin valtioneuvoston kanslian alaisuuteen.

Lue lisää: HS: Hallitus yhdistämässä neljä tiedepaneelia yhdeksi

HS kertoi myös tiistaina, että päätös lakkauttaa ilmastopaneeli tuli paneelin puheenjohtajalle Jyri Seppälälle yllätyksenä.

– Oho.

– En ole kuullut tästä tällä tavalla ollenkaan. Jotakin huhuja on ollut, että siellä mietitään uusia ratkaisuja, Seppälä sanoo HS:n haastattelussa.

Seppälä toivookin saavansa perusteluita päätökselle sekä nostaa esiin huolen tiedepaneelien riippumattomuudesta. Hän myös lisää, että hallitusten pitäisi pystyä sietämään tiedepaneelien kritiikkiä.

Tiedepaneelit ovat riippumattomia asiantuntijaelimiä, jotka kokoavat ja välittävät tutkimustietoa ja antavat politiikkasuosituksia.

Helsingin Sanomien näkemän valmisteluasiakirjan mukaan uusi yhden tiedepaneelin malli voisi aloittaa vuonna 2026.

Lue myös: Suomen ilmastopaneeli arvostelee Petteri Orpon hallitusta liikenteen ilmastotoimien hidastamisesta

Vihreiden Virta: Ettehän ole valitsemassa ilmastopolitiikassa Trumpin tietä?

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan päätös yhdistää paneelit kertoo hallituksen "täydestä piittaamattomuudesta, mitä tulee tiedepohjaiseen ja vastuulliseen päätöksentekoon".

– Se, että hallitus päättää esittää tällaista ratkaisua tilanteessa, jossa tiedämme ilmastokriisin olevan aikamme suurin turvallisuusuhka, on käsittämätöntä, Virta ihmettelee puolueen julkaisemassa tiedotteessa.

LK210125 Sofia VirtaVihreiden Virta uskoo, että päätös yhdistää neljä paneelia yhdeksi vähentää tutkitun tiedon määrää.Lehtikuva

Virta nostaa myös esiin, että vasta aloittanut Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti juuri päätöksen vetäytyä Pariisin ilmastosopimuksesta. 

– Kysynkin Petteri Orpolta, ettehän ole valitsemassa ilmastopolitiikassa Trumpin tietä? Hallitus kun näyttää pyrkivän vähentämään tutkitun tiedon määrää päätöksentekonsa tukena ja sulkemaan korvansa asiantuntijoita ja tutkijoita, vaikka kuinka muuta väittäisivät, Virta sanoo.

LK Donald Trump allekirjoitus 3 21012025Donald Trump allekirjoitti ensitöikseen astuttuaan virkaan presidentiksi päätöksen irtautua Pariisin ilmastosopimuksesta.AFP / Lehtikuva

Myös Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä kritisoi eritoten ilmasto- ja luontopaneelien lakkauttamispäätöstä julkaisemassaan kirjoituksessa ja kutsuu sitä "radikaaliksi" ja osoitukseksi hallituksen "luontovihamielisestä ja tiedevastaisesta politiikasta".

– Mikäli tutkijoiden sanoma ei miellytä hallitusta, ei ratkaisu voi olla pyrkiä vaientamaan nämä tahot, Kivelä ihmettelee.

Orpo: Yhtäkään poliittista päätöstä ei ole tehty

Pääministeri Petteri Orpo kommentoi neljän tiedepaneelin lakkauttamista ja yhdistämistä tiistaina EU:n vaikuttamisseminaarin yhteydessä pidetyssä tiedotustilaisuudessa.

Orpon mukaan nyt esiin noussut ratkaisu perustuu valtioneuvostonkanslian tilaamaan hallitusohjelman mukaiseen selvitykseen. Selvityksessä on haluttu tutkia, miten paneelien toimintaa voidaan parantaa ja tehostaa.

– Yhtäkään poliittista päätöstä tai linjausta ei ole tehty. Itsekään en ole vielä edes nähnyt tätä esitystä ja täytyy siihen tutustua, Orpo kommentoi, kun häneltä kysyttiin aiheesta.

– Meidän täytyy huolehtia siitä, että meillä on riippumaton tieteellinen arvio meidän politiikkamme tueksi ja luonto- ja ilmastopolitiikka ovat ehdottomasti sellaisia, joissa sitä tarvitaan.

Katso jutun alussa olevalta videolta Orpon koko vastaus toimittajan kysymykseen.

Ympäristöjärjestöiltä kritiikkiä

Myös ympäristöjärjestö Greenpeace on ilmaissut huolensa neljän tiedepaneelin lakkauttamisesta. Järjestö vaatiikin tiedepaneelien jatkon ja riippuvuuden turvaamista julkaisemassaan tiedotteessa.

– Me tarvitsemme nykyisten itsenäisten paneelien tuottamaa tietoa ja ratkaisuehdotuksia erityisesti juuri nyt, kun metsät ovat kääntyneet nielusta päästölähteeksi, vesien tilaa suojaavaa lainsäädäntöä on heikennetty, ympäristöhallinnosta ja luonnonsuojelusta leikattu ja luontokato jatkuu, Greenpeacen apulaismaajohtaja Juha Aromaa sanoo.

Myös toinen ympäristöjärjestö WWF on samoilla linjoilla ja järjestön tiedotteessa arvellaan, että tiedepaneelien kyky tuottaa ympäristöaiheista tietoa voi kärsiä, jos tiedepaneelit yhdistetään.

– Poliittisen ohjauksen alla oleva jättipaneeli ei voisi tuottaa yhtä hyvää ja riippumatonta tietoa kuin omillaan toimivat tiedepaneelit, WWF:n tiedotteessa sanotaan.

Lisää aiheesta:

Orpolta ohjeistus tiedepaneeleistaSofia Virta myöntää epäonnistuneensa Vihreiden puheenjohtajanaJo neljä asiantuntijaryhmää linjaa metsien tulevaa käyttöä – uusin paneeli kiistää olevansa ilmastopaneelin vastavoimaMinisteri Antti Kurvinen MTV:n Uutisextrassa: Metsäkeskustelu on liian ilmastokeskeistä – Suomeen perustetaan uusi tieteellinen metsäpaneeliValtiovarainministeri Saarikko MTV Uutisille komissaarin tapaamisen jälkeen: "On hyvin kiusallista, että Suomen virallinen metsäkanta puuttuu"Elinkeinoministeri ja energiateollisuus ilmiriidassa – Rehn aikoo esittää kivihiilen kieltämistä lailla
TiedeYmpäristöPetteri OrpoOrpon hallitusSofia VirtaGreenpeaceWWFKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tiede
  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • Eilen15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • Eilen11:38
    Terveys ja hyvinvointi

    Lisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltä

  • Eilen08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 1.11.14:31
    Painonhallinta

    Nukutko sopivasti? Tietty määrä unta mahdollistaa parhaan tuloksen painonpudotuksessa