Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kemikaaliasiantuntija varoittaa aurinkovoiteista: Vaatetus ja varjo parempia vaihtoehtoja

Shutterstock
Julkaistu 01.02.2016 14:01

Tuuli Lindgren

tuuli.lindgren@mtv.fi

Ihosyöpä yleistyy jatkuvasti, ja palaminen altistaa ihosyövälle, mutta ovatko aurinkovoiteetkaan täysin turvallisia?

Huomenta Suomen Terve aamu -lähetyksessä vieraillut kosmetiikka-asiantuntija, tutkija Päivi Kousa suhtautuu aurinkorasvoihin varauksella. 

– Aurinkorasvoja on käytetty niin vähän aikaa, että saattaa mennä pitkiä aikoja ennen kuin tiedämme niiden todelliset vaikutukset. Jos ajatellaan kosmetiikan käyttöhistoriaa, aurinkosuoja-aineita on käytetty aika vähän aikaa. Nyt jo tiedämme, että osa kertyy ympäristöön ja osa saattaa ärsyttää ihoa, hän totesi Terve aamu -lähetyksessä. 

– Olen edelleen sitä mieltä, että vaatetus, varjo ja mielellään ei-nanokokoisten fysikaalisten suoja-aineiden käyttö on ykkösvaihtoehto.

Fysikaalisissa suoja-aineissa UV-säteilyltä suojaa titaanioksidi. 

– Kuluttajat eivät vain tykkää siitä, koska se jättää iholle valkoisen kalvon.

Koralleja kuollut UV-filttereihin

Aurinkorasvoilla on vaikutuksensa myös ympäristöön. Joutsenmerkin asiantuntija, kemisti Terhi Uusitalo kertoo, että vesieliöt voivat kärsiä aurinkosuojavoiteiden kemikaaleista. Kemikaaleja liukenee vesistöön uimareiden välityksellä. 

– UV-filtterit ovat toksisia vesieliöille, ja on filttereitä, joita epäillään hormonitoimintaa häiritseviksi. On tutkimustuloksia, joiden mukaan koralleja on jopa kuollut UV-filttereihin. Jo yksi pisara tätä kyseistä filtteriä aiheuttaa vaikutuksia kuuteen olympiauima-altaalliseen vettä. Vaikka tietysti se on pisara meressä, voi pisarallakin olla vaikutuksia.

Itämerestä ei vastaavia tutkimustuloksia löydy, mikä Uusitalon mukaan johtuu siitä, ettei Itämeressä ole tehty samanlaisia tutkimuksia. Itämeressä myös uidaan vähemmän, joten pitoisuudet saattavat olla pienempiä. 

Katso videolta koko Terve aamu -lähetys. 

Lisää aiheesta:

Ovatko aurinkorasva ja hyttysmyrkky vaarallisia ihmiselle? Pitkäaikaisista haitoista ei tiedetäVTT:n tutkimusprofessori: Osa kuparimaskeihin liitetyistä väittämistä on harmaalla alueella – "Kupari ei ole aine, jota haluaisimme hengityselimistöön"Luonnonkosmetiikan asiantuntija povaa murrosta kosmetiikka-alalle – "Tanskassa kemikaalit vaikuttaneet lisääntymiskykyyn"Aurinkovoiteen ainesosia imeytyy verenkiertoon jo päivässä – ei kuitenkaan syytä huoleen: "Aurinko on tässä se oikea vihollinen" Tarkista, että aurinkorasvastasi löytyy tämä merkintä!Asiantuntija rauhoittelee aurinkorasvoista huolestuneita: Melanooma kemikaaleja suurempi riski
Terveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • Eilen20:44
    Kulttuuri

    Sinikka Sokka ei tunnistanut sydänoireitaan – ”Menkää aina jatkotutkimuksiin”

  • Eilen17:03
    Itsemurha

    Syrjäytynyt Julia toivoi nuorena kuolevansa: Yksi hetki muutti kaiken

  • Eilen08:31
    Iho-ongelmat

    Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin

  • Eilen06:48
    Lääkkeet

    Suojaa suolisto kansanterveysuhalta – nämä ruoat auttavat

  • ke13:57
    Flunssa

    Mikä on kuumeen raja?