Iranissa viime viikonloppuna alkaneissa mielenosoituksissa on kuollut ainakin kuusi ihmistä.
Iranilaisen uutistoimisto Farsin mukaan tuoreissa yhteenotoissa mielenosoittajien ja turvallisuusjoukkojen välillä Iranissa kuoli kolme ihmistä ja loukkaantui parikymmentä Länsi-Iranissa uudenvuodenpäivänä torstaina. Uhrit olivat tiettävästi siviilejä.
Aiemmin torstaina Fars kertoi kahden siviilin kuolleen yhteenotoissa turvallisuusjoukkojen ja mielenosoittajien välillä maan lounaisosassa.
Samana päivänä Iranin valtiontelevisio raportoi, että yksi turvallisuusjoukkojen jäsen sai surmansa mielenosoituksissa Iranin länsiosassa.
Uutistoimisto Tasnim kertoi, että Iranin viranomaiset ovat ottaneet maan pääkaupungissa Teheranissa kiinni kolmisenkymmentä ihmistä epäiltyinä yleisen järjestyksen häiritsemisestä.
Inflaatio heikentänyt ostovoimaa
Mielenosoitukset alkoivat sunnuntaina Teheranissa, kun kauppiaat ryhtyivät lakkoon korkeiden hintojen ja heikon talouskehityksen takia. Sittemmin mielenosoitukset ovat levinneet muualle Iraniin.
Mielenosoituksiin on liittynyt myös opiskelijoita.
Iranin valuutan arvo on romahtanut, ja vauhdilla laukkaava inflaatio on syönyt kansalaisten ostovoimaa.
Länsimaiden asettamat pakotteet ovat murjoneet Iranin taloutta vuosikymmeniä. Viimeisin isku tuli syyskuussa, kun YK palautti voimaan laajat Iranin vastaiset pakotteet. Syynä oli Iranin ja länsimaiden välisten ydinohjelmaneuvottelujen kariutuminen.
Juttua täydennetty 1.1.2026 kello 22.53.
