Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Kauhujen tohtori" johtaa järjestöään piilosta – merkittäviä Isis-johtajia kuollut viereltä

Abu Bakr al-Baghdadi käyttää nykyisin nimeä kalifi Ibrahim. Kuva on otettu viime vuoden lokakuussa.
Abu Bakr al-Baghdadi käyttää nykyisin nimeä kalifi Ibrahim. Kuva on otettu viime vuoden lokakuussa.
Julkaistu 13.09.2016 18:58
Toimittajan kuva

Kirsi Alm-Siira

Kirsi.Alm-Siira@mtv.fi

Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon on vahvistanut äärijärjestö Isisin päästrategina pidetyn Abu Muhammad al-Adnanin kuoleman. Al-Adnani on muutaman kuukauden sisällä jo toinen korkea-arvoinen Isis-johtaja, joka on saanut surmansa. 

Pentagonin mukan al-Adnani sai surmansa ilmaiskussa viime kuussa lähellä Al Babin kaupunkia Aleppon maakunnassa. Isis ilmoitti strateginsa kuolemasta jo aiemmin.

Useiden arvioiden mukaan al-Adnani on tähän asti korkea-arvoisin surmattu Isis-johtaja.

al-adnini

Isis-johtaja al-Adnani sai surmansa Aleppossa elokuussa.AFP / Lehtikuva

Al-Adnania pidettiin järjestön kakkosmiehenä. Hänet tunnettiin myös Isisin tiedottajana. Viranomaisten mukaan al-Adnanilla oli merkittävä rooli muun muassa terrori-iskuissa Pariisissa, Brysselissä ja Istanbulin lentokentillä sekä Bangladeshin kahvilaiskussa.

Al-Adnani tiedettiin myös ääniviesteistään, joilla hän kehotti muslimeja tekemään iskuja lännessä. 

Vankilan kautta Isisin armeijan johtoon

Aikaisemmin tänä kesänä Isis ilmoitti myös toisen johtajansa kuolemasta.

Abu Omar al-Shishanin surmasta kerrottiin heinäkuussa. "Tshetsheeni-Omar" tunnettiin raivokkaana sotilaana ja terroristijärjestön puolustusministerinä.

Isisin mukaan hänet tapettiin Mosulin eteläpuolella sijaitsevassa Shirqatissa.

Omar al-shishaniTshetsheeni-Omar johti koko Isisin armeijaa.AFP / Lehtikuva

Yhdysvallat oli luvannut etsintäkuulutetun Tshetsheeni-Omarin päästä viiden miljoonan dollarin palkkion.

Al-Shishani syntyi Georgiassa vuonna 1986. Georgia kuului tuolloin Neuvostoliittoon. Hänen perheessään isä oli kristitty ja äiti muslimi. Al-Shishani taisteli tshetsheenikapinallisena Venäjän armeijan joukkoja vastaan, kunnes liittyi Georgian armeijaan vuonna 2006.

Yhdysvaltalaisviranomaisten mukaan Tshetsheeni-Omar vapautettiin armeijasta terveydellisistä syistä kaksi vuotta myöhemmin. Vuonna 2010 hänet pidätettiin aseiden hallussapidosta. Sen jälkeen hän vietti yli vuoden vankilassa ja jätti kotimaansa vapaudutuaan. 

Seuraavan kerran Tshetsheeni-Omarin nimi nousi esille vuonna 2012 Syyriassa. Hän oli noussut siellä ulkomaisten taistelijoiden osaston johtoon. Myöhemmin hän johti koko Isisin armeijaa. 

Tshetsheeni-Omar ei  ilmeisesti kuulunut Isisin poliittiseen johtoon. Hänen uskotaan kuitenkin toimineen Isisin johtajan Abu Bakr al-Baghdadin sotilaallisena neuvonantajana. 

Abu Bakr al-BagdadAl-Baghdadi on esiintynyt julkisuudessa harvoin. Isisin johto pysyttelee muutenkin piilossa.EPA

Kansainvälinen media kertoi kesällä, että Isisin johtaja al-Baghdadi olisi kuollut. Väitteet kumottiin myöhemmin. Hän johtaa järjestöään piiloutuneena. 

Vuonna 1971 syntynyt irakilainen al-Baghdadi on oikealta nimeltään Ibrahim Awwad Ibrahim al-Badri. Nuorena aikuisena radikalisoitunut al-Baghdadi on opiskellut Koraanin lausuntaa Bagdadin islamilaisessa yliopistossa. Joidenkin tietojen mukaan hän on väitellyt myös tohtoriksi. 

Videolla entinen Isisin jäsen kertoo järjestön harrastamasta elinten varastamisesta. 

1:17Entisen jäsenen mukaan Isis kauppaa ihmisten sisäelimiä

Lähteet: Reuters, AFP

Lisää aiheesta:

Isisin uuden johtajan henkilöllisyys paljastui - "professori" on johtanut vähemmistön orjuutusta ja organisoinut terrori-iskujaTerrorismintutkija: Al-Baghdadin kuolema ei merkitse Isisin loppua, kostoiskut lännessä mahdollisia Trump vahvisti rehennellen äärijärjestö Isisin johtajan kuoleman: "Brutaali tappaja kuoli kuin pelkuri ja koira" Turkki sanoo auttaneensa Yhdysvaltoja iskussa Isis-johtajaa vastaan – vahvistusta al-Baghdadin kuolemasta odotetaan edelleenTerrorismitutkija: "Merkittävämpää kuin Osama bin Ladenin surmaaminen" – Lännessä odotetaan vahvistusta al-Baghdadin kuolemalle ja pelätään kostoiskujaAmerikkalaismedia: Isis-johtaja Abu Bakr al-Baghdadin uskotaan räjäyttäneen itsensä Yhdysvaltojen iskussa Syyriassa – terroristipäälliköstä luvattiin 25 miljoonan dollarin palkkio, dna-testit vielä kesken
IsisUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"

  • 27.5.15:19
    Terrori-iskut

    Viime kesän veitsihyökkäyksestä epäilty syyrialaismies tunnusti syyllisyytensä oikeudessa Saksassa

  • 1.2.20:54
    Somalia

    Trump: Yhdysvallat tehnyt iskuja Somaliaan