Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Katontekijät putosivat Porvoossa: Yksi kuoli, toiselle vakavia vammoja – käräjiltä sakkoja

Kuvituskuva. Kuvan henkilö tai katto eivät liity tapaukseen.
Kuvituskuva. Kuvan henkilö tai katto eivät liity tapaukseen.All Over Press
Julkaistu 01.03.2023 11:24
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Tuomio liittyi marraskuussa 2019 Porvoossa sattuneeseen vakavaan työtapaturmaan, jossa kaksi työntekijää putosi maahan rakenteilla olleen omakotitalon katolta. Asiasta tiedottaa aluehallintovirasto.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut virolaisen rakennusalan yrityksen 7 000 euron yhteisösakkoon ja sen johtajan 75 päiväsakon sakkorangaistuksiin työturvallisuusrikoksesta ja kuolemantuottamuksesta.

Kyseisen rakennuskohteen päätoteuttaja tuomittiin samalla 75 päiväsakon sakkorangaistukseen samoista rikoksista. Kyseessä oli hänen oman asuintalonsa rakentaminen.

Turvatoimissa puutteita

Työtapaturma sai alkunsa, kun työntekijä oli alkanut liukua alas rakenteilla olleelta peltikatolta. Tuolloin toinen työntekijä oli tarttunut häneen estääkseen putoamisen siinä kuitenkaan onnistumatta. 

Toinen pudonneista menehtyi tapahtumapaikalla. Työkaverinsa pelastamista yrittänyt sai vakavia vammoja.

Matkaa maahan katon räystäältä oli putoamiskohdasta noin seisemän metriä. 

Tapahtuman aikaan katolla ei ollut kaiteita eikä muutakaan rakenteellista putoamissuojausta. Kumpikaan työtekijöistä ei käyttänyt valjaita.

"Viimeiset pikkuhommat ovat usein vaarallisimpia"

Tapaturman johdosta käynnistyi tutkinta, jossa työsuojeluviranomainen havaitsi erilaisia turvallisuuspuutteita. Tapaus johti esitutkintaan ja syytteeseen.

Käräjäoikeus katsoi päätoteuttajan rikkoneen työturvallisuusmääräyksiä. Hän oli laiminlyönyt huolehtia siitä, että työmaalla on putoamiselta suojaavat rakenteet ja asianmukaiset valjastyyppisten henkilönsuojainten köysien kiinnityspisteet sekä siitä, että ennen töiden aloittamista laaditaan kirjallinen työturvallisuutta koskeva suunnitelma.

Toisen tuomitun henkilön käräjäoikeus katsoi työnantajan edustajana laiminlyöneen velvollisuutensa huolehtia siitä, että vesikattotyön aikana työtapojen turvallisuutta jatkuvasti tarkkaillaan ja siitä, että työmaalla on putoamiselta suojaavat rakenteet ja asianmukaiset valjastyyppisten henkilösuojainten köysien kiinnityspisteet.

Kummankin menettelyn katsottiin lisäksi olevan syy-yhteydessä toisen työntekijän kuolemaan.

Tapahtumahetkellä katto oli jo viimeistelyvaiheessa.

– Usein ne niin sanotut viimeiset pikkuhommat ovat niitä kaikkein vaarallisimpia, kun halutaan nopeasti valmista ja tingitään turvallisuudesta, sanoo työsuojelun lakimies Matti Nissinen Etelä-Suomen aluehallintovirastosta.

Käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen.

RakentaminenTuomiotSakkotuomioRikos
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala
MTV Uutiset

Jouko Luhtala työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana.

 

Luhtala on erikoistunut kansainvälisiin suhteisiin, Ukrainassa käytävään sotaan, Venäjään liittyviin asioihin, kriiseihin sekä turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaan.

 

Luhtalaan voit olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Hovista tuomiot Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen virkamiehilleVanhus kuoli Attendon hoivakodissa – hälytti apua turhaan 11 kertaaVene törmäsi kohtalokkaasti palkkiin Kruunuvuorensillalla – siltaprojektin vastuuhenkilöille syytteetEspoon kävelysillan romahduksesta ehdollista yhdelle Mies jäi puristuksiin ja kuoli työonnettomuudessa RaaseporissaHurja räjähdys Fazerin suklaatehtaan työmaalla aiheutti kivisateen – katso kuvat ja video

Tuoreimmat aiheesta

Rakentaminen
  • 12:03
    Asuminen

    Uusikin talo voi homehtua: "Vaurioita löytyy jopa saman vuoden rakennuskannasta"

  • pe15:08
    Itämeri

    Suomen rantojen tutusta riesasta voi tulla suuri bisnes: "Kasvaa itsestään"

  • 4.1.14:01
    Asuminen

    Haaveissa oma koti? Varaudu näihin yllätyksiin taloa rakentaessa

  • 19.12.202511:19
    Suomen Pankki

    Suomen Pankki ennakoi Suomelle hidasta talouskasvua – kulutus piristymässä ensi vuonna

  • 11.12.202515:28
    Jalkapallo

    Espooseen 6 000 paikan jalkapallostadion – tässä havainnekuvat