Vuosittain suomenpystykorvapentuja rekisteröidään noin 600. Huippuvuonna 1968 lukema oli 2866. Eläinlääkärin mukaan monimuotoisen ja elinvoimaisen rodun takaisi noin tuhannen pennun vuotuinen määrä.
Suomenpystykorva on metsästyskoira, joka tuntui menneinä vuosikymmeniä kuuluvan jokaisen maalaistalon pihapiiriin. Metsästyssääntöjen ja metsäkanalintukantojen vaihtelu on näkynyt myös suomenpystykorvan suosiossa.
Suomalaisten muutettua kaupunkeihin ja lähiöihin suomenpystykorva ei seurannut mukana, koska sillä oli maalaiskoiran maine.
– Suomenpystykorva sopeutuu hyvin kaupunkikoiraksi, kun se sinne pentuna tuodaan. Se ei ole ollenkaan niin haukkuherkkä kuin yleisesti ajatellaan, sanoo eläinlääkäri Nina Menna.
Samaa sanoo myös Aslak Liimatainen, joka kasvattaa suomenpystykorvapentu Jujua Helsingin Kulosaaressa.
– Kokemukseni mukaan täysin sopiva koira kaupunkioloihin. En ole huomannut yhtään syytä, miksi ei sopisi kaupunkiin, sanoo Jujun isäntä.
Suomenpystykorvan pennuilla onkin kysyntää, muttei riittävää tarjontaa.
– Pentueet ovat pieniä ja monet kasvattajat teettävät nartuillaan vain yhden tai kaksi pentuetta, kertoo eläinlääkäri Menna.
Yksi syy pentueiden pienuuteen on, että kasvattajat teettävät pentuja vasta kun narttu on niin sanotusti valmis.
– Nartulle halutaan kaikki paperit kuten metsästyskoetulokset, näyttelytulokset ja pevisa-tutkimukset tehtynä, mikä johtaa siihen, että narttu on jo melkein nelivuotias ensimmäisen pentueen kanssa, sanoo eläinlääkäri.
Pevisa tarkoittaa perinnöllisten vikojen ja tautien vastustamisohjelmaa. Suomenpystykorvalla on ollut taipumusta epilepsiaan, mutta se on saatu taltutettua määrätietoisella jalostustyöllä.
– Kun nartun valmistuminen vie pitkään, niin ikä alkaa tulla vastaan. Tiineeksi ei tullakaan enää yhtä helposti ja pentueiden koko laskee, kertoo eläinlääkäri.
Suomen Pystykorvajärjestö rohkaiseekin kasvattajia teettämään nartulla enemmän kuin yhden pentueen. Myös uusia kasvattajia värvätään.
Suomalaiset rodut
Kotimaisia rotuja on vain viisi: suomenajokoira, suomenlapinkoira, karjalankarhukoira, suomenpystykorva ja lapinporokoira.
Näiden kaikkien rotujen pentujen rekisteröintimäärät ovat joko laskeneet tai parhaimmillaankin pysyneet samalla tasolla 2000-luvulla.
Suomenpystykorvan pentujen määrät ovat laskeneet, mutta samoin on käynyt myös suomenajokoiralle, kertovat Kennelliiton tilastot. Tosin suomenajokoiran kanta on paljon vahvempi, joten se kestää laskun paremmin. Yli tuhannen pennun vuosittaisia rekisteröintejä on myös suomenlapinkoiralla. Lapinporokoira ja karjalankarhukoira ovat pentumääriltään vielä suomenpystykoiraakin pienempiä rotuja.
Silti suurin huoli tuntuu olevan juuri suomenpystykorvasta, joka julistettiin Suomen kansalliskoiraksi vuonna 1979.
Aslak Liimatainen valitsi suomenpystykorvan itsestään selvästi.
– Meillä oli kotona suomenpystykorva kun olin pieni poika, olen kansallisromantikko ja kasvanut järvi-Suomessa. Ei oikeastaan ollut muita vaihtoehtoja, sanoo Liimatainen.
Liimatainen kuvailee rotua erittäin valppaaksi ja energiseksi.
– Se tietää aina mitä ympärillä tapahtuu ja se jaksaa kulkea metsässä tai peuhata koirapuistossa pitkään, sanoo Liimatainen.
Suomenpystykoira on myös hyvä ehdokas ihmisen parhaaksi ystäväksi.
– Se kiintyy voimakkaasti siihen ihmiseen, joka sitä pääsääntöisesti hoitaa. Eli Jujusta on tulossa minun koirani, se huolestuu kotonakin heti, jos menen huoneesta toiseen. Se seuraa minua kuin hai laivaa, kuvailee Liimatainen Jujun kiintymystä.
Eikä kaupungissa asuminen estä metsästysharrastusta. Jujukin opettelee jo täyttä päätä metsästyskoiran tehtäviä gps-pantoineen.
Uusimmat
-
22:54
SM-liigakierroksen nuorimmalla ja vanhimmalla maalintekijällä ikäeroa 23 vuotta – tässä kaikki illan osumat
-
22:42
Kuinka pitkään koronakurimusta pitää vielä kestää? "Kesäksi varmaan helpottaa," uskoo THL:n Mika Salminen
-
22:33
Pelicans ei jää surkuttelemaan Ryan Laschin perään – "Olimme tietoisia siitä"
-
22:28
IIHF-pomo René Fasel väläyttelee: jääkiekon MM-kisat sittenkin pois myös Latviasta?
-
21:58
HPK-hyökkääjä sai rangaistuksen rajusta niitistään, päävalmentajalta suora mielipide tilanteesta – "Olihan se tuomarivirhe"
-
21:56
Venäjän ja Yhdysvaltain ydinasesopimukselle jatkoa – Biden ja Putin kävivät ensimmäisen puhelinkeskustelunsa
-
21:50
Kardashian-klaanin isähahmo Bruce kohautti kuusi vuotta sitten: Esitteli maailmalle Caitlyn Jennerin – tällaiset välit hänellä on nyt 10 lapseensa
-
21:45
Ash laskeutui pesäpuusta ja Frankie sai kaverin: Hellyttävä video kuvaa koalan ja kengurun ystävyyttä
-
21:33
Uskomattoman kaunis näky: Vihreät ja pinkit revontulet tanssivat Enontekiön taivaalla maanantaina
-
21:31
Sebastian Vettel esiintyi ensikertaa uuden F1-tallinsa väreissä
-
21:18
Brittimies epäili muistisairaan äitinsä kaltoinkohtelua hoivakodissa – järkyttävä tilanne paljastui salaa kuvatulla videolla
-
21:05
Anna-Leena Härkönen nauraa jo koronahysterialleen: "Pakkasin sairaalakassiin Fazerin sinistä – siitä olisikin ollut apua hengityskoneessa"
-
21:03
Rysähtääkö Suomeen yli miljardilla eurolla akkutehdasinvestointeja? Elinkeinoministeri Lintilä: "Neuvotteluita käydään parhaillaan"
-
20:58
Kovistelu ei auta: Euroopan lääkevirastolla on vain rajatusti mahdollisuuksia vauhdittaa koronarokotteiden toimituksia
-
20:54
Edes Ryan Laschin lähtö ei hyydytä Pelicansin virettä – Kärpät sai lievää helpotusta ahdinkoonsa
-
20:47
Orjuudesta paenneen kuva löytyy pian 20 dollarin setelistä historian ensimmäisenä naisena – Yhdysvalloissa jatketaan uudistusta, jota Trump vastusti
-
20:39
Virosta odotetaan tuhansia matkustajia rajoitusten kiristyessä – MTV Uutiset paikalla satamassa: "Viranomaisia oli paljon vastassa"
-
20:30
Suomen siivu EU:n elvytyspaketista kutistumassa puolella miljardilla – ministeri Tuppurainen selitti asiaa Twitterissä
-
20:26
Valioliiga-jätti Chelsea vahvisti uuden managerinsa nimen
-
20:23
Ongelmana halujen eriparisuus tai tylsä seksi? Seksuaaliterapeutti neuvoo viidessä yleisessä seksiongelmassa
-
Lataa lisää