Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperä viritteli kovan hyökkäyksensä videosulkeisilla – ”Aamulla piti herätä katsomaan videot loppuun”

0:32"Menimme vähän leveäksi"– Kalle Rovanperä selvisi säikähdyksellä aamupäivän tilanteesta"Menimme vähän leveäksi" – Kalle Rovanperä kertoo Kreikan rallissa säikäyttäneestä tilanteesta.imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 11.09.2021 16:17

Toni Heinonen

Kalle Rovanperän huippuvauhti oli liikaa muille kuljettajille Kreikan MM-rallin lauantaiaamupäivän lenkillä.

Rovanperä piiskasi Toyotansa pohja-aikaan neljällä perättäisellä erikoiskokeella ja pudotti maailmanmestarit Ott Tänakin ja Sebastien Ogierin kyydistään. Samalla suomalaiskuskin vajaan neljän sekunnin johto venähti 40 sekuntiin.

– Tunsin koko ajan, että ajo oli ihan hyvää. Yllätyin kieltämättä, että erot olivat noinkin isoja, Rovanperä kertoi MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: EK10: Kalle Rovanperä pistelee ylivoimaista vauhtia – tyrmäsi Ott Tänakin totaalisesti!

Rovanperä viritteli lauantain hyökkäystään videosulkeisilla, jotka hän aloitti perjantain ajopäivän jälkeen.

– Siinä meni aika kauan. Aamulla piti vielä herätä katsomaan videot loppuun. Täällä on niin paljon erilaisia pitkiä pätkiä, suomalaistähti sanoi.

Rovanperän aamupäivään mahtui myös pieni tilanne, josta hän selvisi säikähdyksellä.

– Se oli kapea paikka ja nuotissa oli niin sanotusti liian kova pyynti. Sitten menimme vähän leveäksi.

– Siellä oli irtokiviä, mutta onneksi ne osuivat helmaan eivätkä pyörään, Rovanperä kertasi.

Lauantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta huoltotauon jälkeen.

– Yritetään selvittää lenkki ilman ongelmia. Vauhdin pitäminen on vaikeaa, mutta silti pitää varoa autoa ja renkaita, Rovanperä totesi.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä teki sen taas – mestarin tavaramerkki oli muille liikaa: "Aina siinä ei onnistu"Kalle Rovanperällä läheltä piti -tilanne – suomalaistähti kuittasi tilanteen tyynesti: "Vähän roikuttiin"Kalle Rovanperä selvitti hurjaa tilannettaan: ”Ajoin suoraan pellolle”Komeassa johdossa päätöspäivään lähtevä Kalle Rovanperä osoitti kypsyytensä – ”Emme tehneet mitään tyhmää”Kalle Rovanperä vähätteli mykistävää suoritustaan – lausui myös varoituksen sanat iltapäiväänKalle Rovanperän päivä meni körötellessä Safari-rallissa – ”Vaikeaa löytää motivaatiota”
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta