Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä teki rajun huomion Kenian MM-rallin olosuhteista – "On haaste pitää auto kasassa"

1:14Kalle Rovanperältä karuja arvioita Kenian MM-rallin olosuhteista – "Näyttää vähän haastavammalta"Katso: Kalle Rovanperä teki rajun huomion Kenian MM-rallin olosuhteista./All Over Press
Julkaistu 21.06.2023 05:55
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Toyotan tähtikuljettaja Kalle Rovanperä lähtee Kenian MM-ralliin puolustavana mestarina. Tulevana viikonloppuna kuljettajien edessä on kuitenkin haastavat olosuhteet.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Saudi-Arabian MM-ralli 26.–29.11.

Ke: EK1 klo 19.15

To: EK2–8 klo 6.50 alkaen

Pe: EK9–14 klo 7.15 alkaen

La: EK15–17 klo 7.45 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Kenian MM-ralli käynnistyy torstaina ja kuljettajat ovat jo tehneet runsaasti valmisteluja rallia varten. Viime kaudella Keniassa voittoa juhlinut Rovanperä lähtee hyvillä mielin Afrikan uumeniin.

– Tämä on erikoinen ralli, kalenterin erikoisin kisa. Viime vuonna tietenkin täältä tuli hyvä tulos, kun voitettiin. Aina on ollut hyvä fiilis tästä kisasta. Tänä vuonna näyttää reitti vähän haastavammalta, Rovanperä ennakoi.

LUE MYÖS: Ott Tänak koki yllätyksen Kenian MM-rallin valmisteluissa – virolaistähden nuotitukset saivat eläimellisen käänteen

Viime kauden voitolla ei kuitenkaan ole tänä vuonna enää painoarvoa. Käynnissä oleva kausi on jo näyttänyt, että tallien väliset erot ovat viime kautta pienempiä.

Lisäksi myös Kenian MM-ralli on itsessään muuttunut viime vuodesta, vaikkakin erikoiskokeet ovat pitkälti samoja.

– Tosi paljon oli nuottien kanssa tekemistä. Vaikka on melkein täysin samat pätkät, mutta ne ovat muuttuneet aika paljon. Tosi paljon joutui muuttamaan nuottia – jotkut mutkat ovat kokonaan hävinneet ja joitain mutkia on tullut lisää.

Minkälaisen huomion Kalle Rovanperä teki Kenian MM-rallin olosuhteista? Katso vastaus pääkuvan videolta.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperässä merkittävä muutosKalle Rovanperältä lupaavaa herkuttelua – nyt apuna vielä valttikorttiSebastien Ogierin unelman tiellä iso esteKalle Rovanperä kärsijänä, kun Toyota päätti toisin kuin kilpailijat – "Ei tämä helppoa ole"Kalle Rovanperä tutkinut videoita – teki tärkeitä huomioita paluun tekevästä legendaarisesta MM-rallista: "Aiemmin todella raju tapahtuma"Kalle Rovanperä latasi ennustuksen Kenian MM-rallin villieläinvaaroista – "Rehellisesti sanottuna olen yllättynyt"
MM-ralliKalle RovanperäToyotaMoottoriurheiluRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen20:31
    Kalle Rovanperä

    EK1: Kalle Rovanperä vaikeroi – "Inhottavaa"

  • Eilen18:03
    Ralli

    Viime hetken muutos julki: Saudi-Arabian MM-rallissa vältettiin kiusallinen skandaali

  • Eilen10:55
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä tykitteli heti – koruton arvio lähipäivistä

  • Eilen06:01
    Toyota

    Tässä ovat rallin MM-sarjan loppuhuipennuksen aikataulut – Saudi-Arabiassa kolmen kuljettajan mestaruustaisto

  • ti13:36
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä: Erityinen varuste viimeisessä MM-rallissa