Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä puhuu siitä, mikä ei tv-kuviin välity: "Koko ajan pelko perseessä"

1:32Kalle Rovanperä ei pysty nauttimaan: "Koko ajan pelko perseessä"Kalle Rovanperä kertoo, miten hänellä on "koko ajan pelko perseessä".Toyota / McKlein
Julkaistu 27.10.2023 20:39
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Tomi Tuominen

Vaikka Toyotan Kalle Rovanperän ajaminen Keski-Euroopan MM-rallin vaikeissa oloissa on näyttänyt mestarillisen hallitulta ja kello on kertonut kovaa kieltään, suomalainen ei ole nauttinut.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Keulassa ajanut Rovanperä porhalsi perjantaina lujaa kyytiä ja siirtyi Keski-Euroopan osakilpailun ylivoimaiseen johtoon. Hän on perjantain jälkeen 36,4 sekuntia edelle Hyundain Thierry Neuvillea ja 47,2 sekuntia karussa kolmosena olevaa, ainoaa MM-uhkaajaansa, tallikaveri Elfyn Evansia.

Rovanperä latoi perjantaina neljä pohja-aikaa.

– Pari pohja-aikaa jäi uupumaan, että se olisi ollut täydellinen päivä, mutta ihan fiksusti ajettu ne pätkät, niin voi olla tyytyväinen, Rovanperä sanoi.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala aisti Ogierista huonon signaalin jo aiemmin – tämä peli ei Toyotalla vetele?

Evansin olisi lyötävä Rovanperä rallin pisteissä pitääkseen yllä toiveita maailmanmestaruudesta, mutta vaikka johto on reilu, Rovanperä pysyy maltillisena.

– Huomenna on pitkä ja varmasti vaikea päivä. Huomisen pätkillä on enemmän leikkauksia. Yöllä pitäisi sataa pätkillä, ja vaikka huomenna ei sada, aamu on varmasti samanlaista mutapaskaa mitä tänään. Se on aika hankalaa.

– Nyt kun lähdemme viimeisenä autona, olemme taas huonommalla lähtöpaikalla. Kyllä siinä ihan ajaminen on.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi älähti katsojien tempusta: "Miten tyhmä pitää olla?"

Oma tekijänsä osakilpailussa ovat olleet Rovanperän mainitsemat "mutapaskaiset" tiet. Mutkiin mennessä ei ole aina tiennyt, mitä odottaa.

– Kyllähän se erilainen stressi on. Se ei ole yhtään nautinnollista. Vaikka menisi hyvin ja tulee kovia aikoja, ei voi nauttia yhtään. 

Rovanperä puhuu asiasta, joka ei hänen kontrolloidulta näyttävästä ja nopeasta ajamisestaan tv-kuviin välity.

– Koko ajan on pelko perseessä, mitä sieltä tulee. Riskiä joutuu ottamaan aina, vaikkei haluaisikaan. 

Katso hallitsevan maailmanmestarin haastattelu ylälaidan videolta.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä ihmetteli haastajien ratkaisua: "Ei ihme, jos vehkeet perkaantuvat"Jari-Matti Latvala sanoo suoraan, mikä tökkii: "Kalle on tosi herkkä sille"Kalle Rovanperä nosti esiin pysäyttävän kysymyksen: "Onko siinä mitään järkeä?"Jari-Matti Latvala vertasi itseään Kalle Rovanperään – huima arvio: "Ihan rehellisesti voin niin sanoa"Kalle Rovanperä pitää päänsä kylmänä tiukassa sekuntitaistossa: "Ei oikein nyt tunnu siltä"Kalle Rovanperä päättäväisesti iltapäivään: "Välillä on kuitenkin pakko myös puskea"
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"