Kalle Rovanperällä ei ole kulkenut Monte Carlon MM-rallissa miestä itseäkään tyydyttävällä tavalla. Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala tietää, mistä kiikastaa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 28.–31.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Rovanperä ajoi lauantain avauserikoiskokeelle kolmanneksi nopeimman ajan, mutta oli sen jälkeen pätkillä sijoilla viidestä seitsemään. Toyota-kuski putosi kokonaistilanteessa lopulta selkeästi Hyundain Ott Tänakin taakse viidenneksi. Virolainen pääsi karkaamaan 27,9 sekunnin päähän suomalaisesta.
– Tänak sanoi, että hän ei ollut paljon testissä päässyt slicksillä ajamaan. Nyt hän pääsi vasta rallissa ajamaan ja sai sitten siihen säädöt tehtyä, niin se lähti kulkemaan, Latvala perkasi.
Toyotan tallipäällikkö avasi tämän jälkeen punnitun näkemyksensä Rovanperän vaikeuksista.
– Kalle on valittanut, että auto puskee. Minä tiedän, että Kalle on tosi herkkä sille. Jos auto ei käänny, hän ei uskalla hyökätä sillä tavalla. Näen, että hän ei saa ihan luottoa. Se näkyy ajamisessa.
– Kun auto istuu, sittenhän hän voi ajaa ihan huimia aikoja. Ei ole löytynyt säätöjä ja luottoa vielä.
