Toyotalla on tukeva kolmoisjohto, kun Japanin MM-rallin toiseksi viimeinen ajopäivä on paketissa. Elfyn Evans johtaa edelleen rallia, Sebastien Ogier on toisena ja Kalle Rovanperä kolmantena.
Erot ovat kuitenkin revenneet jo suuriksi. Rovanperän ero toisena olevaan Ogieriin on lähemmäs puoli minuuttia. Rovanperä ei näe siinä järkeä, että hän yrittäisi ajaa tallikaveriaan enää kiinni.
– Näissä olosuhteissa voisimme päästä aika lähellä häntä, mutta hänen kiinni saamisensa on vaikeaa, eikä varmaan tule tapahtumaan. Se olisi liian iso riski turhan takia, Rovanperä latasi suoraan.
Eilen olosuhteet olivat etenkin aamulla todella vaikeat, kun rankkasade yllätti. Mutta ihan helppoa ei ollut lauantainakaan.
– Etenkin aamulla se oli aika vaikeaa. Odotimme, että pitoa olisi enemmän ja tie olisi kuivempi, mutta se oli aika liukas aikaisemmista sateista. Joten meidän setuppimme ei toiminut niin hyvin. Odotimme, että pitoa olisi ollut enemmän, Rovanperä harmitteli.
Japanin MM-ralli päättyy huomenna sunnuntaina. Rovanperän suunnitelma myös sunnuntaiksi on selvä. Mitään riskejä ei ole järkeä ottaa. Vaikka sitten keli muuttuisikin paremmaksi.
– Ei siinä mielestäni olisi mitään järkeä, jos olet päässyt niin pitkälle ottamatta mitään riskejä, niin ei se olisi hyvä juttu sunnuntainakaan. Mutta eihän sitä koskaan tiedä. Katsotaan nyt, Rovanperä suunnitteli.
4:02
