Toyotan nuori suomalaistähti Kalle Rovanperä mykisti Kreikan MM-rallissa lauantaina. Jyväskyläinen tykitti päivän neljälle ensimmäiselle erikoiskokeelle pohja-ajan ja karkasi liki 40 sekunnin johtoasemaan.
Iltapäivän kahden pätkän aikana Rovanperä otti hieman takkiin, ja Hyundain Ott Tänak pääsi puolen minuutin päähän. Rovanperän suoritus sai silti tallipäällikkö Jari-Matti Latvalan huokailemaan ihastuksesta. Uransa kahdeksatta mestaruutta jahtaava Sebastien Ogier on kolmantena 40,2 sekunnin päässä Rovanperästä.
– Todella mahtava suoritus Kallelta. Oli mieletöntä, miten hän otti 40 sekuntia muihin eroa aamulla. Tuollaista ei nykyään kovin usein MM-ralleissa tapahdu, Latvala hehkutti MTV Urheilulle.
– Oli huimaa, minkälaisilla aikaeroilla hän voitti pätkiä. Iltapäivällä hänellä oli kaksi varapyörää mukana ja hän otti muutenkin vähän rauhallisemmin riskejä vältellen. Tekeminen oli silti erittäin kypsää ja kovalla tasolla, Latvala jatkoi.
LUE MYÖS: Komeassa johdossa päätöspäivään lähtevä Kalle Rovanperä osoitti kypsyytensä – ”Emme tehneet mitään tyhmää”
Toyota-pomo myönsi, että Rovanperä pääsi yllättämään, vaikka nuori mies on kykynsä jo monesti osoittanut.
– Kyllä ehdottomasti yllätti. Odotin, että Sebastien olisi hyökännyt aamulla. Hän oli katsonut paljon videoita ja valmistautunut huolellisesti. Nyt kävikin niin, että meidän nuori suomalainen oli se, joka näytti muille ajamisen mallia, Latvala naureskeli.
