Kalle Rovanperä aloitti rallikauden 2022 neljännellä sijalla Monte Carlon MM-rallissa.
Pääkuvan videolla Kalle Rovanperän tunnelmia hienon suorituksen jälkeen.
Tulos oli oivallinen, sillä kaksi ensimmäistä ajopäivää Rovanperä ja kartanlukija Jonne Halttunen olivat kaukana kärjen vauhdista. Jopa R5-luokituksen autot kiilasivat suomalaisparivaljakon edelle.
LUE MYÖS: Katsokaa näitä Kalle Rovanperän lukemia! Jari-Matti Latvalakin ihmeissään – "Se on mielestäni huikea suoritus"
Perjantai-iltana ja varsinkin lauantaina Rovanperä löysi kuitenkin luoton tekemiseensä. Huollossa tehtiin isoja muutoksia uuteen GR Yaris Rally1 -kilpuriin.
– Aika paljon on positiivisempi fiilis nyt kuin kisan alussa. Uimme melko syvissä vesissä. En ihan ensimmäisenä iltana uskonut, että voimme näin hyvin nousta. Pakko olla tyytyväinen, että pystyimme noin paljon autoa parantamaan. Sitä kautta pääsin itsekin uuden auton kanssa sinuiksi, Rovanperä summasi kisan jälkeen.
