SM-liigaseura TPS:ää edustava hyökkääjä Simon Suoranta, 27, kertoo taistelleensa koko kuluneen jääkiekkokauden tuskien kanssa.
– Päättynyt kausi oli urani raskain. En pelannut yhtään peliä ehjänä ja se oli yhtä taistelua läpi kauden. Kun pelit loppuivat, niin se tuntui hetken pahalta, mutta nopeasti kropan valtasi myös helpotuksen tunne, Suoranta avautui TPS:n verkkosivuilla.
LUE MYÖS: Ilves solmi tärkeän sopimuksen – sensaatiovahti jatkaa seurassa, jos NHL:stä paikka ei aukene: "Maailmanluokan lahjakkuus"
Suorannalla ei ole viime vuosina muutoinkaan ollut helppoa. Kaksi vuotta sitten kausi 2017–18 Ässissä katkesi hyvän alun jälkeen heti syksyllä olkapäävammaan. Leikkaus vei Suorannan kuukausiksi peleistä sivuun.
Suoranta oli tuolloin taas keväällä kehissä, mutta sesonki päättyi polvivammaan. Hyökkääjä yritti kuntouttaa sitä kesällä Turkuun siirryttyään.

