Syyttäjä vaatii kapteenille ja perämiehille ehdotonta vankeutta muun muassa törkeästä tuhotyöstä.
Helsingin käräjäoikeudessa saatiin tänään valmiiksi Suomenlahden joulupäivän kaapelirikoista syytettyjen merimiesten kuulemiset.
Aiemmin viikolla kuultavina olivat Cookinsaarille rekisteröidyn Eagle S -tankkerin yliperämies ja toinen perämies, ja tänään vuorossa oli aluksen kapteeni Davit Vadatchkoria. Kuulemisensa aluksi hän sanoi olevansa pahoillaan tapahtuneesta.
– En halua, että ajattelette, etten kanna vastuuta. Tulin tänne puhumaan totta, hän sanoi.
Lue myös: Asianajaja sai tuomarin huokailemaan – "Rikosoikeudenkäynneissä ei ole tapana..."
Vadatchkorialta kysyttiin siitä, kun alus pysähtyi merellä tapahtumapäivänä. Hän kertoi saaneensa miehistöltä puolenpäivän jälkeen tiedon, että moottorin kierrosluvut laskevat. Hänen mukaansa konepäällikkö pyysi laivan pysäyttämistä, jotta voisi selvittää tilannetta.
Vadatchkoria kertoi selvittäneensä, miten pysäyttäminen tehtäisiin turvallisesti. Konepäällikkö ilmoitti, että ongelma oli päämoottorin säätimessä ja että hän tarvitsisi sen korjaamiseksi 20–30 minuuttia. Seuraavaksi konepäällikkö ilmoitti Vadatchkorian mukaan, että moottorin voi käynnistää.