Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jürgen Klopp ja Pep Guardiola liittyivät yhteiseen rintamaan – Valioliigan pienet seurat asettuivat vastaan: "On kyse johtajuuden puutteesta"

Julkaistu 09.11.2020 14:00

MTV URHEILU – REUTERS

Manchester Cityn brasilialaiskärki Gabriel Jesus on varoittanut, että loukkaantumisten määrä voi lisääntyä pelaajien kasvaneen kuormituksen vuoksi. Samaan aikaan Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp kritisoi Valioliigan vaihtokäytäntöä.

Hiljattain vammoistaan toipunut Jesus iski maalin palattuaan Cityn kokoonpanoon sunnuntain 1-1-tasapelissä Liverpoolia vastaan. Seuraavaksi hän lentää Etelä-Amerikkaan, jossa Brasilian maajoukkue jatkaa MM-karsintoja.

– Fyysinen kuntoni ei ole sama ja lennän nyt auttamaan maatani. Kun palaan sieltä, yritän päästä takaisin hyvin kuntoon, Jesus sanoi.

– Haasteni on pysyä kunnossa ja välttää loukkaantuminen. Tämä kausi on pelaajille vaarallinen, koska pelaamme liian paljon pelejä.  

Koronaviruspandemian sekoittama jalkapallokalenteri tiivisti kauden 2020-2021 aikataulullisesti äärimmilleen. Tästä kärsivät erityisesti Mestarien liigaan osallistuvat joukkueet.

Klopp on kritisoinut Valioliigaa viime kaudella käytössä olleen viiden pelaajan vaihtosäännön hylkäämisestä.

LUE MYÖS: Arsenalia murjottiin Valioliigassa – "Aston Villa oli monta korttelia meitä edellä"

Enemmistö seuroista äänesti viiden vaihdon käytäntöä vastaan, vaikka sitä on jatkettu muualla Euroopassa.

Kolmeen vaihtoon palaamista kannattivat erityisesti sarjan pienemmät seurat, joiden mukaan jättiläiset saavat liian suuren edun laajemman pelaajamateriaalinsa vuoksi.

Klopp otti kritiikkinsä kohteeksi Valioliigan toimitusjohtajan Richard Mastersin, joka on saksalaisen mukaan epäonnistunut ongelman perustelemisessa seuroille.

– On kyse johtajuuden puutteesta. Richard Master kysyi asiasta. Kaikkien on ymmärrettävä, että kyse ei ole edusta vaan välttämättömyydestä. Meidän palattava keskustelemaan asiasta. Olemme ainoa suuri sarja, jossa pelataan kolmella vaihdolla, Klopp sanoi.

Manchester Cityn päävalmentaja Pep Guardiola sanoi keskustelleensa asiasta Kloppin kanssa sunnuntain ottelun jälkeen, kun Liverpoolin laitapuolustaja Trent Alexander-Arnold loukkantui.

– Trent, Englannin maajoukkueen pelaaja, on loukkaantunut. Luulemme olevamme Englannissa erityisempiä, mutta emme suojele pelaajia. Tämän vuoksi seurauksena on katastrofi, Guardiola maalasi.

– Puhuimme viidestä vaihdosta. Monilla pelaajilla on monia, monia vaivoja. Viisi vaihtoa on avain ympäri maailmaa, mutta täällä tilanne on päinvastoin. Olemme puhuneet tästä useita kertoja, Guardiola päätti.

Lisää aiheesta:

Pep Guardiola tuli nyt katumapäälle – "Ehkä olisi pitänyt" Lohduton Pep Guardiola ruoskii itseään: "En voi hyvin"Manchester Unitedissa kuohuu: Kieltäytyikö tuhdisti tienaava ranskalaistähti pelaamasta? Jättihankinta pettänyt odotukset – "Voit vetää siitä omat johtopäätöksesi"”Ei huono idea” – Valioliiga-peleille jatkoa uudella suunnitelmalla?Tummat pilvet kasaantuvat Tottenhamissa, Mourinho haaveilee jo kesästä – "Olemme erittäin pahoissa ongelmissa"Jürgen Klopp paljasti käytetyimmän lauseen vammojen runtelemassa Liverpool-kopissa – kritisoi rajusti eurofinaalien järjestelyjä: "En edes tiedä, miten sinne pääsee"
ValioliigaLiverpoolManchester CityJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 08:00
    Mestarien liiga

    Hallitseva mestari yhä suursuosikki – asiantuntijalta vuolas ylistys aliarvostetulle tähdelle: "Käsittämätön pelaaja"

  • 11.9.15:09
    Chelsea

    Valioliigajätille napsahti syytteet 74 sääntörikkomuksesta

  • 9.9.07:45
    Jalkapallo

    Valioliigassa pamahti – ensimmäiset valmentajapotkut julki

  • 6.9.22:15
    Jalkapallo

    Manchester Unitedin floppi lähtökuopissa

  • 6.9.19:12
    Jalkapallo

    Kuohuttava ulostulo: Valioliiga-seuran omistajalta järisyttävää tekstiä Venäjän hyökkäyssodasta