Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juice-luotain laukaistiin onnistuneesti – katso upea video luotaimen ja kantoraketin irtaantumisesta

1:13Katso tallenne: Luotaimen mukana suomalaista tekniikkaa JupiteriinKATSO VIDE: Näin Juice-luotaimen matka alkoi.
Julkaistu 14.04.2023 13:27(Päivitetty 14.04.2023 15:59)

MTV UUTISET – STT

Euroopan Avaruusjärjestö Esa kertoo, että Juice-luotain laukaistiin onnistuneesti pejantaina iltapäivällä.

Euroopan avaruusjärjestö Esan ensimmäinen Jupiter-luotain on aloittanut matkansa kohti Jupiteria. Luotainta kuljettavan Ariane5 -kantoraketin laukaisu tapahtui Ranskan Guayanasta tasan kello 15.14 Suomen aikaa.

Järjestön yksi Twitter-tileistä julkaisi videon, jossa näytetään luotaimen irtautuminen kantoraketista avaruudessa. 

Mikäli julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

Eilen Jupiter Icy Moons Explorer -luotaimen laukaisu jouduttiin perumaan vain muutamaa minuuttia ennen laukaisuajankohtaa huonon sään takia. 

Euroopan avaruusjärjestö Esan ensimmäisen Jupiter-luotaimen laukaisua yritetään uudelleen tänään kello 15.14 Suomen aikaa.

Myös suomalaista tutkimuslaitetekniikkaa mukanaan kantava Juice-luotain yrittää lähteä matkaan Ranskan Guayanasta.

Esa tviittasi perjantaina noin kello 11 Suomen aikaa, että kantoraketin tankkaukselle oli annettu lupa ja että lähtölaskenta jatkui.

Lue lisää: Juice-luotain selvittää elämän edellytyksiä Jupiterin kuissa – mukana suomalaista tekniikkaa

Jupiter Icy Moons Explorerin eli Jupiterin jäisten kuiden tutkimusmatkailija -luotaimen tutkimuskohteena tulevat olemaan Galilein kuiksi kutsutut Jupiterin suurimmat kuut Io, Europa, Ganymedes ja Kallisto. Sen tavoitteena on selvittää, pystyykö kuiden pintojen alla mitä ilmeisimmin olevat meret ylläpitämään elämää.

Juicen matka Jupiteriin kestää kahdeksan vuotta, joten ensimmäiset mittaustulokset ovat odotettavissa vuonna 2031.

Otsikkoa päivitetty 14.4. kello 17.31: Kyse on Juice-luotaimesta, joka on matkalla Jupiteriin, ei siis Jupiter-luotaimesta kuten aiemmin otsikossa luki.

Lue myös: Jupiter-luotaimen laukaisu peruttiin salamoinnin uhkan ja voimakkaan tuulen takia

Suomalaisteknologiaa laukaistaan Jupiteriin – näitä asioita planeetasta halutaan tutkia

7:55Juice-luotainta ei laukaistukaan avaruuteen – näin tilannetta seurattiin Ilmatieteen laitoksellaKATSO MYÖS: Millaista suomalaistekniikkaa on mukana uudessa Juice-luotaimessa?

Lisää aiheesta:

Kuin marmorikuula: Blue Ghost -kuulaskeutuja nappasi maapallosta lumoavan kuvanSuomalainen tähtitieteilijä kommentoi Nasan luotaimen asteroidilentoa: "Olihan sitä hienoa katsoa, kun on millintarkasti suunniteltu"Jupiter-luotaimen laukaisu peruttiin salamoinnin uhkan ja voimakkaan tuulen takia – uusi yritys jo huomennaSuomalaisteknologiaa laukaistaan Jupiteriin – matka kestää 8 vuottaPostia poikkeuksellisen kaukaa – Japanin jääkaapin kokoinen luotain pudotti onnistuneesti asteroidinäytteitä avaruudesta kapselissa AustraliaanSuomalaista tekniikkaa sisältävän Mars-laskeutujan signaali katosi – kohtalo edelleen epäselvä
AvaruusTeknologiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus
  • 14.9.13:56
    NASA

    Kohututkijan mukaan muukalaisten tekemä taivaankappale lähestyy Marsia – Nasa toppuuttelee

  • 13.9.19:30
    Maa

    Maan läheltä löytynyt "ehkä vuosikymmeniä" piileskellyt kappale

  • 12.9.12:54
    Tähtitiede

    Tutkijoilta uusi havainto Quaoar-planeetasta: 1,23 sekunnin ajan tapahtui kummia

  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 11.9.08:56
    Mars

    Elämää Marsissa? Planeetalta löydetty mahdollisia elonmerkkejä