Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jukka Jalonen paljastaa, mistä hänen kilpailuviettinsä periytyy: "Äiti oli todella innokas liikkuja nuorena"

1:09Mistä Jukka Jalosen innostus urheiluun sai alkunsa?Kurkista videolta Jukka Jalosen lapsuuskuva-albumiin!
Julkaistu 16.02.2021 07:02
Toimittajan kuva
Silja Välske

silja.valske@mtv.fi

Jukka Jalonen avaa elämäänsä uudessa Sukuni salat -ohjelmassa. 

Jääkiekkovalmentaja Jukka Jalonen on yksi kymmenestä tunnetusta suomalaisesta, joka pääsee ottamaan toden teolla selvää omista sukujuuristaan Sukuni salat -ohjelmassa. Ennen ohjelmaa Jalonen ei uskonut sukupuustaan löytyvän mitään erikoisuuksia, toisin kävi. 

Jaksossa Jalonen esittelee myös juontaja Marja Hintikalle lapsuuskuviaan ja avaa urheilu-uransa alkua. Liikunnanopettajana toiminut Jalonen aloitti jo pienenä poikana jääkiekon pelaamisen. 

– Äiti oli todella innokas liikkuja nuorena ja kova hiihtämään. Uskon, että kilpailullisuus tulee äidistä, miten hän on fanittanut ja seurannut pelejäni, kuinka innokas hän on ja vetää tunteella, mies kuvailee. 

Jalonen on Suomen menestynein jääkiekkovalmentaja, hän johti Leijonat kahteen maailmanmestaruuteen vuosina 2011 ja 2019. Nuoret Leijonat hän luotsasi maailmanmestaruuteen vuonna 2016. Huippuvalmentajaa on tituleerattu muun muassa Leijonakuninkaaksi, mutta mies itse suhtautuu nöyränä saamiinsa tunnustuksiin.

– Onhan ne aika mairittelevia, ei käy kieltäminen. Mutta kun tietää, että on ihan tavallinen suomalainen mies, niin kukaan ei voita aina ja tulee vaikeita hetkiä. Niin kyllä tässä kannattaa aika nöyrin mielin olla, Jalonen miettii.

LUE MYÖS: Näyttelijä Krista Kosonen otti selvää sukujuuristaan Sukuni salat -ohjelmassa – sai kuulla, että hänen lähisukulaisensa on murhattu: "Se tieto järisytti"

sukuni salat kausi 1 jakso 2 jukka jalonen

Jalonen kertoo olleensa aina kiinnostunut historiasta, joten hän myös lähti innoissaan selvittämään oman sukunsa tarinaa tarkemmin, vaikka luulikin olevansa siitä melko hyvin perillä. Ohjelman tutkimuksissa selvisi, että Jalonen on suoraan alenevassa polvessa sukua Liettuaa 1300-luvulla hallinneelle suuriruhtinas Gediminakselle, joka oli aikanaan myös Liettuan pääkaupungin Vilnan perustaja. 

Vaikka Jalonen oli sukuyllätyksestä häkeltynyt, hän pysyttelee vaatimattomana myös kuninkaallisten sukujuuriensa suhteen. 

– On mennyt niin monta sataa vuotta ja aikaa kulunut paljon, että kuinkahan monta promillea sieltä on geenejä meikäläiselle periytynyt. Onhan se ihan käsittämätön juttu, ei sitä voi kieltääkään tietenkään. 

– Vielä jossain vaiheessa pitää perehtyä enemmän tuohon tarinaan, sillä se on vielä vähän jotenkin aukinainen. 

Sukuni salat mtv-palvelussa ja MTV3-kanavalla maanantaisin. Ohjelma on katsottavissa myös C More -suoratoistopalvelussa.

Lisää aiheesta:

Hjallis Harkimon suvusta paljastui esivanhempien perhetragedia: "Kyllä siinä monesti tuli tippa linssiin"Jukka Jalonen on saanut kuulla hyväntahtoista kuittailua aatelisista sukujuuristaan – suunnitelmissa perhematka esi-isän juurilleJääkiekkovalmentaja Jukka Jalonen saa kuulla hänessä olevan "vastustajien verta": "En olisi uskonut"Esi-isän patsaan näkeminen vetää Jukka Jalosen hiljaiseksi: "Kyllä tämä menee vähän tunteisiin"Kuulostaako tutulta? Hjallis Harkimon esi-isä oli purjehtiva kaupunginjohtaja: "Tuntuu jotenkin aivan käsittämättömältä"Jukka Jalosen aateliset juuret tulivat täytenä yllätyksenä miehelle – hänen esi-isänsä on perustanut aikoinaan pääkaupunki Vilnan
Jukka JalonenSukuni salatTV-ohjelmat
Jukka Jalonen selvitti historiaansa Sukuni salat -ohjelmassa.

Tuoreimmat aiheesta

Jukka Jalonen
  • 23.5.18:15
    MM-jääkiekko

    Jukka Jaloselta painavaa sanaa Suomen ongelmakohdista – "Voisi kantaa hedelmää"

  • 10.5.12:46
    MM-jääkiekko

    Tästä Hannu Jortikka saa kuulla edelleen: "Kyllä minäkin olen idiootti" – Jukka Jalonen repeili vieressä

  • 9.5.06:58
    MM-jääkiekko

    Lauri Marjamäki: "He olivat aivan kauhistuneita, että oletko elossa vielä"

  • 3.5.19:58
    Jääkiekko

    Nyt puhuu Jukka Jalonen – yllättävä näky jättisaavutuksen jälkeen: "Ei kauaa mennyt"

  • 3.5.18:06
    Jääkiekko

    Jukka Jalonen: Mahtitemppu Italian ohjaksissa!