Leijonien kevään 2011 maailmanmestarihyökkääjä Juhamatti Aaltonen avautuu MTV Katsomon Liigaviikko-ohjelmassa teemasta, mikä häntä riepoo SM-liigan kohdalla.
Aaltonen pelasi viimeiset SM-liigapelinsä keväällä, kun hän tahkosi Helsingin Jokereiden paidassa karsintaotteluita Pelicansia vastaan.
Aaltonen avautui MTV Katsomon tuoreessa Liigaviikko-ohjelmassa aiheesta, mistä hän näkee punaista SM-liigan kohdalla.
Se on Liigan sarjaohjelma ja sen epäjohdonmukaisuus.
Aaltosen mukaan Liigan ottelurytmi on ”häirinnyt häntä aina”.
– En ymmärrä, miten se voi mennä niin, että perjantaina pelaat kello 19.30 alkavassa ottelussa ja sitten lauantaina sulla on kello 17 alkava kamppailu. NHL:ssäkin on sääntö, että se on 24 tuntia minimissään, minkä jälkeen seuraava peli voi alkaa. Siellä on kuitenkin yksityiskoneet, huoltajat laittavat varusteet ja siellä mennään suoraan hotelliin. Liigajoukkueessa on paljon muuta sälää, Aaltonen sanoo aiheen ihmettelyn kohdalla.
Ottelurytmiin liittyy myös pelipäiväkysymys. Jatkuvat peräkkäisten päivien "back-to-back" -rypistykset näkyvät itse tuotteessa eli pelin laadussa.
Aaltonen toivoo, että Liigan pelipäivät vakiinnutettaisiin tiettyyn malliin.
