Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jouluateria kodittomalle -tempauksesta jättimenestys – ruokaa riittääkin koko vuodeksi!

0:58Mitä on köyhyys ja kodittomuus?
Julkaistu 23.12.2016 15:56
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Vailla vakinaista asuntoa ry (Vva) jakoi tänään ilmaisia jouluateriakasseja sadalle kodittomalle Vaasankadulla. Ilo ei kuitenkaan jäänyt tähän päivään, sillä ihmisten auttamishalu yllätti järjestäjät täysin: aterioita riittää kodittomille koko vuodeksi!

Jouluateria-tempaukseen tuli yli äyräiden lahjoituksia verkossa toimivan ruokalähettipalvelu Woltin kautta. Vva ry oli arvoinut, että ruokaa tarvitaan 100 hengelle, mutta ihmisillä heräsikin valtava joulumieli ja lahjoituksina kertyi hurjat 32 000 euroa.

– Lahjoituksia tuli niin paljon, että aterioita voidaan tarjota peräti 13 500. Ruokaa riittää siis koko vuodeksi. Suomessa on suuri halu auttaa, kun kohde on konkreettinen ja helppo, kertoo Juho Uitti Woltista.

Jouluateriatempauksen takana ovat markkinointitoimisto Bob the robot ja Wolt, jonka kautta voi verkosta tilata ravintolaruokaa. 

Kodittomien jouluateria: Ruoka-jakelu (1)
Jaossa oli kaikkiaan sata jouluruokakassia.

Mistä kyse?

Kodittomille on voinut ostaa viiden euron arvoisen ruokalahjoituksen Woltin kautta. Lahjoituksia voi antaa vielä tänään perjantaina puoleenyöhön saakka. Lahjoitussivuille tästä.

Vertaistukityöntekijä Janna kertoo itsekin saavansa ihanan joulumielen auttaessaan kodittomia.

– Luojan kiitos on tällaisia paikkoja, jotka tarjoavat oikeaa jouluruokaa niille, joilla ei ole varaa sitä itse ostaa. Ihmiset ovat olleet todella liikuttuneita. Olen saanut heiltä sydämen pohjasta saakka olevia halauksia, sanoo Janna onnellisen oloisena.

Kodittomien jouluateria: Janna, vertaistukityöntekijäJanna kertoo itsekin 19-vuotiaana joutuneensa asunnottomaksi, kun vuokraisäntä möi hänen asuntonsa ja viikon kuluessa hän joutui lähtemään siitä.

100 ruokakassia jaettiin puolessa tunnissa

Tänään ruokakasseja oli jaossa 100, ja ne jaettiin puolessa tunnissa.

Tiina-Maarit sai oman jouluateriakassinsa aamulla.

– Tällä on kaikille meille iso merkitys. Työttömät, köyhät, eläkeläiset ja me muut saamme nyt lämpimän aterian. Olen kiitollinen tästä jouluyllätyksestä, kiittelee iloisesti yllättynyt Tiina-Maarit.

Kodittomien jouluateria: Ruoka-jakeluJouluateriakassit oli jaettu puolessa tunnissa.

Vva ry:n toiminnanjohtaja yhtyy Tiina-Maaritin kiitoksiin.

– Koditon joutuu joka päivä miettimään, mistä saa lämpimän ruuan ja katon pään päälle. Kadulla asuu arvioni mukaan satoja, joilla ei ole mitään paikkaa minne mennä, kertoo toiminnanjohtaja Sanna Tiivola.

Kodittomien jouluateria: Esko ja Toiminnanjohtaja Sanna TiivolaEsko kertoo joutuneensa nukkumaan taivasalla.

– Nyt minulla on pieni yksiö. Olen menossa huomenna jouluaterialle Hurstille. Ajauduin kodittomaksi sen jälkeen, kun minulla meni luottotiedot. Vva ry:n kautta sain kodin Salli-kodista, iloitsee Esko ja hymyilee onnellisesti.

2:30Lohi on jouluruokien kestoherkku

Lisää aiheesta:

Tampereella hätä näkyy ruokakassijaossa – ukrainalainen Anna ei selviäisi ilman apua: "Kiitos, että autatte meitä"Mari halusi antaa vähävaraiselle ystäväperheelleen kunnon joulun ja pyysi ihmisiltä apua – sitten seurasi valtava yllätys: "Tuli itku, kun luin niitä viestejä"Pienikin lahjoitus voi pelastaa vähävaraisen joulun – “Saamme keitettyä tämän ansiosta joulupuuroa” Kodittomien auttajat ihmeen äärellä: Olemme kiitollisia 5 euron jouluaterian lahjoittajille – joululahja koko vuodeksiJouluateria-tempaus herätti joulumielen yli äyräiden – kodittomien joulu jatkuu ainakin juhannukseenSalaperäinen Brother Christmas jakaa ravintoloiden hävikkiruokaa kodittomille – "He olivat niin iloisia"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:27
    Eurojackpot

    Eurojackpotista Suomeen yli 190 000 euron potti

  • Eilen20:21
    Pyhäjärvi

    Pyhäjärvellä suuri tulipalo – paikalla 11 pelastusyksikköä

  • Eilen19:28
    Kela

    Lasse Lehtonen kutsuttu Kelan valtuutettujen eteen

  • Eilen18:53
    Itämeri

    Poikkeuksellisen lämmin Itämeri voi aiheuttaa lumikaaoksen

  • Eilen18:24
    Viiden jälkeen

    Jättiyllätys suorassa lähetyksessä: Juha Föhr, 67, palasi sääkarttojen eteen