Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jouko Jokinen tarkentaa kommenttejaan Helsingin Sanomista ja Iltalehdestä – "Ei ollut minun tarkoitus, että julki menee"

2:32Matti Kuusela sepitteistään: Haluan, että lukija miettii, mitä hän lukeeKatso myös: Toimittaja Matti Kuusela kertoo, miksi sepitti sisältöä juttuihinsa.
Julkaistu 27.03.2024 18:58

MTV UUTISET – STT

Jokinen moittii Iltalehteä asenteellisuudesta Yleä kohtaan.

Yleisradion uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen sanoo STT:lle, että hänen kritiikkiään Helsingin Sanomien ja Iltalehden journalismille ei ollut tarkoitettu julkaistavaksi.

Jokinen kertoi, että Iltalehti oli pyytänyt häneltä haastattelua sähköpostilla edellisenä iltana ennen keskiviikkoaamun kokousta hallintoneuvoston työvaliokunnan kanssa.

– Vastasin siihen, että en nyt anna, koska työvaliokunta on aamulla ja yhtiö tiedottaa asiasta. Ja edelleen toimittajat kysyivät, että millä perusteella. Ja sitten minä kirjoitin siihen perusteeksi, että tällä hetkellä luottamus Iltalehden ja Hesarin uutisointiin on varsin matalalla.

– Ja sitten he minulta kysymättä tämän kommenttini julkaisivat. Ja tietenkään ei ollut minun tarkoitus, että se julki menee, Jokinen harmitteli.

Lue myös: Yle: Jokinen myöntää virheen Kuusela-tapauksen kommentoinnissa

Jokinen on ennen siirtymistään Satakunnan Kansan ja myöhemmin Aamulehden päätoimittajaksi ja sieltä Ylelle tehnyt pitkän uran Helsingin Sanomissa, muun muassa uutispäällikkönä ja toimituspäällikkönä.

– Minä arvostan periaatteessa Hesarin ja Iltalehden journalismia todella korkealle. Hesari sinänsä on Suomen hienoin laatumedia. Parikymmentä vuotta siellä työtä tehneenä ja Hesarin toimittajakoulun käyneenä arvostan kovasti Hesaria. Iltalehtikin omalla räväkällä tavallaan tekee hyvää työtä ja varsinkin politiikan uutisoinnissa aivan mainiota työtä, Jokinen sanoi.

Iltalehdellä on kuitenkin Jokisen mielestä vino ja asenteellinen suhtautuminen Yleisradioon, joka tulee läpi niin uutisissa kuin kolumneissa ja pääkirjoituksissa.

– On vaikea saada sellaista objektiivista ja oikeudenmukaista käsittelyä. Kriittinen saa olla, mutta journalismin pitäisi olla myös oikeudenmukaista.

Helsingin Sanomissa Jokinen katsoo, että hänen kommenttinsa Aamulehden ex-toimittaja Matti Kuuselan toiminnasta on otettu lausuntoina Ylen journalismista.

– Minä en ole kertaakaan puhunut Ylen journalismista. Minä olen puhunut Kuuselan journalismista ja hänen Aamulehden jutuistaan. Ja kuitenkin Hesarissa on annettu ymmärtää, että se mitä sanon Kuuselasta koskee Ylen journalismia. Tämän asian auki kirjoittamista ei Hesarissa kyllä ole tapahtunut. Kyllähän tämä minua harmittaa.

Lue myös: Kohutoimittaja Matti Kuusela astui kameroiden eteen: "Voi sitä sanoa valehteluksi, minä kutsun sitä runoudeksi"

Lue myös: Kommentti: Yksi lause olisi pelastanut juttujaan sepitelleen toimittajan ja mediapomot

Lisää aiheesta:

Suurin vahinko aiheutettiin vasta sepittämiskohun jälkipyykissä – "Joskus kannattaisi olla kommentoimatta"Matti Apunen: Päätoimittaja Jokisella Ylen hallituksen luottamus – kommentit IL:stä ja HS:stä "omaa tunnetilaa"Ylen hallintoneuvosto tyytyväinen päätoimittajien selvitykseen – Jokinen pahoittelee lausuntojaanKommentti: Yksi lause olisi pelastanut juttujaan sepitelleen toimittajan ja mediapomotAamulehden entinen vastaava päätoimittaja: Kuuselan koko ura pyritty vetämään likakaivoonYlen uudeksi päätoimittajaksi Jouko Jokinen Aamulehdestä
YleMediaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yle
  • Eilen11:26
    Petteri Orpo

    Orpo Ylellä: Nato vahvistaa puolustusta koko Venäjän rajalla, myös Suomessa, nosti esiin droonimuurin

  • ke15:37
    Media

    Ministeri Ranne järjestää kokouksen STT:n tilanteesta: "Suomi tarvitsee mediaa, joka kertoo asiat niin kuin ne ovat"

  • 6.9.08:50
    Alma Hätönen

    IS: Alma Hätönen lähtee Yleltä

  • 11.8.15:30
    Media

    Ylen Radio Suomen alueelliset aamulähetykset poistuvat – radiouutisten määrä vähenee

  • 24.6.14:43
    Media

    Mikael Jungner: Ylen uusi toimitusjohtaja ennennäkemättömien ongelmien edessä