Joukkoaltistuminen laittoi Rautalammin koulut etäopetukseen – savolaiseen pikkukuntaan liittyvässä ketjussa todettu muutamassa päivässä jo 25 koronatartuntaa
Pohjois-Savossa pienessä Rautalammin kunnassa paljastui loppuviikosta laaja koronaviruksen tartuntaketju.
Viime keskiviikosta alkaen Sisä-Savon terveydenhuollon kuntayhtymän alueella on todettu 25 tartuntaa, kertoo ylilääkäri Olli Lappalainen.
Kuntayhtymän muodostavat Rautalampi ja Suonenjoki.Kaikki todetut tapaukset kiertyvät Rautalammin kouluihin.
– Kyllä nämä ovat kytkettävissä yhteen. Joukkoaltistuminen on luokka- ja ryhmätiloissa tapahtunut vähitellen ja tämä on johtanut näihin positiivisiin tapauksiin, Lappalainen kertoo STT:lle.
Tartuntoja on todettu sekä ala- ja yläkouluikäisillä oppilailla että henkilökunnalla. Altistuneita kouluissa on kartoitettu noin 150, joista noin 60 on testattu, kertoo Rautalammin sivistysjohtaja Olli Lipponen STT:lle.
Altistumisia tapahtui kouluissa sekä toissa viikolla että viime viikolla.
Ylilääkäri Lappalainen arvelee, että lisää positiivisia testituloksia voi vielä tulla, mutta altistuneiden määrä tuskin suuresti nousee.
Rautalammin kunnassa asukkaita on noin 3 200.
Koulut etäopetukseen, harrastustiloja kiinni
Rautalammin koulut ovat siirtyneet etäopetukseen ainakin viikon ajaksi. Koulujen henkilöstöä on paljon karanteenissa ja poissa töistä, kunta kertoo tiedotteessaan.
Myös uimahalli, kuntosalit, liikuntasalit ja nuorisotilat on viikoksi suljettu. Terveydenhuollon puolella on paiskittu töitä jäljityksessä ja testausta tehostettu, Lappalainen kertoo.
Maanantaina raportoidut kahdeksan positiivista tapausta todettiin Lappalaisen mukaan jo karanteenissa olevilla altistuneilla.Täyttä varmuutta ketjun alkuperästä ei ole.
Ensimmäisen positiivisen tapauksen epäillään olevan peräisin Kuopiosta, joka vielä vähän aikaa sitten luokiteltiin epidemian kiihtymisvaiheeseen.Alueella ei ainakaan toistaiseksi ole otettu käyttöön kiihtymis- tai leviämisvaiheen luokittelua.
– Täytyy muistaa, että pienellä paikkakunnalla aika pienikin lukumäärä nostaa matemaattisesti lukuja ylöspäin, Lappalainen huomauttaa.
– Ehkä tärkeintä tässä on, että toimitaan nyt oikein, olipa taso mikä hyvänsä.
Uusimmat
-
08:06
Voiko "vampyyrihoidolla" saada lisää potkua seksiin? Tällainen on Suomessa harvinainen naisten orgasmipistos
-
08:04
Gagarin teki historiaa 60 vuotta sitten – nyt avaruuden pelikenttä on muuttunut täysin
-
08:04
Paljastavilla asuillaan kohauttanut nyrkkeilijä koki kovia – julkaisi videon MM-ottelun vammoistaan: "Ei mallin töitä muutamaan päivään"
-
08:02
Chicago Bulls pohtii Lauri Markkasen tulevaisuutta – suomalaistähden pelaaja-agentti: "Maailmassa ei kävele montaa Laurin kaltaista ihmistä"
-
08:01
Jorma Uotinen sai koronarokotteen – suuntaa työkeikalle ulkomaille: "Silti täytyy olla edelleen varovainen"
-
07:59
Ruotsin Malmössä pelätään lapsisieppareita – jo kolme epäiltyä koululapsen sieppausyritystä samasta koulusta vuoden sisällä
-
07:43
Tämä tilanne muistetaan Barcelonassa: Ronald Koeman raivona El Clasicon jälkeen – "Jälleen kerran meidän tulee vain pitää turpamme kiinni"
-
07:41
Pyörämatkailu on nyt kovassa nosteessa: Nämä kohteet ovat kyselyn mukaan kiinnostavimpia!
-
07:33
Ongelma Marsissa: Jotain meni vikaan Nasan historiallista kopterilentoa edeltävässä testissä
-
07:32
Jarmo Kekäläinen sai vakuutettua SM-liigaseuran, että yliopistokaveri kannattaa pitää – alkusokki kääntyi menestystarinaksi: "Olin varma, että urani on ohi"
-
07:23
Hämmentävät kuvat: Japanissa painetaan pitkiä työpäiviä ja nukutaan öitä jopa katukivetyksellä: "He antavat kaikkensa työlle"
-
07:15
Tappara-tähti ja päätuomari törmäyskurssilla – kamera tallensi kaksikon sananvaihdon: "Sori oikeesti"
-
07:05
Patrik Laine iski vihdoin maalin – kymppi täyteen hyvin tutulla tyylillä
-
07:05
Muusikko Kim Herold on myös personal trainer – näyttää viisi tehokasta porrasliikettä: "Treenaaminen voi olla myös hauskaa"
-
07:02
Paras vuosi ikinä -komedian käsikirjoittaja Kirsikka Saari paljastaa: "Sarjan tekeminen on terapeuttista"
-
06:53
Koronan pahoin kurittamassa Perussa äänestetään presidentinvaaleissa – neljä ehdokasta saanut tartunnan
-
06:45
F1-kuskin raju treeni kääntää katseita – "Tuo oli tuskallisempaa kuin miltä se näyttää"
-
06:44
Exit-strategian yksityiskohdat julki – näitä lukuja seuraamalla tiedät, voiko hallitus pitää kiinni suunnitelmistaan
-
06:27
Huumeiden määrä vähentynyt merkittävästi vankiloissa koronarajoitusten takia – vankiloihin saapuu kuitenkin aiempaa huonovointisempia ihmisiä
-
06:06
Alkuviikon säässä jännittävä tilanne: Suomeen virtaa lämpimämpää ilmaa, mutta myös sateita – katso, kuinka korkealle lämpötila kipuaa!
-
Lataa lisää