Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jose Mourinho vaahtosi: kärkiottelun lopputulos oli väärä – Jürgen Klopp ja Pep Guardiola saivat osansa

0:56Etähaastattelu keskeytyi korkeaan ääneen – toimittajan pesukone alkoi linkoamaan kesken Jose Mourinhon haastattelunHauska hetki lehdistötilaisuudessa: Tottenham-luotsi Jose Mourinhon keskittyminen herpaantui taustamelun takia.
Julkaistu 17.12.2020 06:54

MTV URHEILU – Reuters

Jose Mourinho nokitteli vastapuolen manageria Jürgen Kloppia ja jopa Manchester Cityn käskijää Pep Guardiolaa, kun portugalilaisluotsin valmentama Tottenham hävisi Liverpoolille 1-2 jalkapallon Valioliigassa keskiviikkona. 

Liverpool varmisti voiton Roberto Firminon puskumaalilla 90. peliminuutilla. Tätä ennen Tottenhamilla oli ollut loistavat saumat voitto-osumaan, kun Steven Bergwijn osui tolppaan ja Harry Kane hukkasi hyvän paikan. 

Päätösvihellyksen jälkeen Mourinho ja Klopp kävivät eloisan keskustelun.

– Sanoin hänelle, että paras joukkue hävisi. Hän oli eri mieltä. Se oli minun mielipiteeni, Mourinho totesi Amazon Primelle. 

– Ja jos käyttäytyisin sivurajalla kuten hän, minut ajettaisiin sieltä ulos minuutin jälkeen, Mourinho lisäsi. 

LUE MYÖS: Jose Mourinho hämmentyi, mutta pian kasvoille nousi leveä virnistys – Valioliiga-pressiin hauska korona-ajan lisämauste: "Mikä tuo ääni on?"

Tämän jälkeen Mourinholta kysyttiin, viittasiko hän lausunnollaan Kloppiin eläväiseen reagoitiin kentän reunalla. 

– Oliko tuo eläväistä? Eläväistä? Haluatteko te, että nappaan valotaulun neljännen erotuomarin käsistä?

Tällä Mourinho viittasi ilmeisesti Pep Guardiolaan. Manchester Cityn manageri tarrasi kiinni avustavan erotuomarin valotauluun, kun tämä osoitti sillä lisäajan pituutta tiistain West Bromwich -ottelussa. .  

City jäi kotinurmellaan tasapeliin

Mourinhon mielestä eri managereita kohtaan on eri säännöt. 

– Jostain syystä olen erilainen (kuin muut). Se siitä, Mourinho totesi ja sanoi, että hänen välinsä Kloppiin ovat kunnossa. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 

17.56569194Jürgen Klopp ja Jose Mourinho vaihtoivat ajatuksia Valioliigan kärkipelin jälkeen.

Saksalaisluotsi otti Mourinhon kommentit vastaan rennosti. 

– Hän ei ollut iloinen, koska hän sanoi paremman joukkueen hävinneen. Luulin, että hän vitsailee! Klopp summasi. 

Liverpool on nyt sarjakärjessä kolmen pisteen erolla Tottenhamiin (28-25). Molemmat ovat pelanneet 13 liigaottelua.  

Lisää aiheesta:

Huvittava video José Mourinhosta leviää – latasi päälle ennennäkemättömän tilityksenJose Mourinho ajettiin ulos: pelin jälkeen alkoi tuttu showJürgen Klopp sekosi Liverpoolin voittomaalista, tuomarille suunnattu tuuletus aiheutti ikävän vamman – "Sain rangaistukseni"Pettynyt Chelsea-luotsi hämmästyi erotuomarin käytöksestä päätösvihellyksen jälkeen ja purnasi ratkaisusta: "Päätöksiä ei pitäisi antaa jollekin, joka istuu eristettynä tuolissa"Tämä näky kohautti: Pillastunut Atlético-luotsi ei jäänyt kättelemään Liverpoolin päävalmentajaa – "Hän on selvästikin vihainen"Pep Guardiola nosti sarkasmimittarin tappiin kiistanalaisen tuomion jälkeen – Liverpoolin ylivoima ottaa koville
ValioliigaTottenhamLiverpoolJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • to08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"

  • 25.10.19:11
    Chelsea

    Jymypaukku Valioliigassa – sarjanousija sensaatiomaisessa liidossa

  • 25.10.15:46
    Erling Haaland

    Erling Haalandista kovaa puhetta

  • 24.10.19:57
    Erling Haaland

    Erling Haalandilta uusi aluevaltaus – miljoona paukkui heti rikki