Joona Puhakalle, 22, sosiaalisesta mediasta tuli yläasteiässä ammatti – aloitti sijoittamisen tulevaisuuden varalle
Myyrä-ohjelmassa mukana olevalla Joona Puhakalla on Instagramissa 102 000 seuraajaa, YouTube-kanavalla sen sijaan yli tuplasti enemmän.
Joona Puhakkaa voisi kutsua somemaailman julkkikseksi. Perinteisessä mediassa hän on vielä sen sijaan tuntemattomampi kasvo. Maaliskuusta alkaen hän valtaa kotikatsomot, kun Myyrä-ohjelma starttaa.
Puhakka kertoo MTV Uutisille, ettei tuntenut ohjelman muita osallistujia entuudestaan. Ohjelmassa käydään fyysisyyden lisäksi myös psykologista peliä ja se loi tietyn jännitteen kuvauksiin mentäessä.
– Sinne meni sillä mentaliteetilla, ettei voi täysin luottaa kehenkään. Oli siellä koko ajan hieman varovainen mieli päällä.
– En koe olevani sinisilmäinen ja kuvauksissa koin olevani se, joka mietti enemmän negatiivista kuin positiivista kaikesta. Se tuntui ainoalta keinolta pysyä järjissään, Puhakka jatkaa.
Toisen maailman julkkis
Joona Puhakalla on Instagramissa 102 000 seuraajaa, YouTube-kanavalla sen sijaan yli tuplasti enemmän.
Puhakka on tuottanut kaverinsa kanssa YouTube-kanavalleen sisältöä jo seitsemän vuotta. Yläasteella kanavan perustanut kaksikko julkaisee kanavalle erilaista viihdesisältöä. Puhakka tekee päätyönään sosiaalista mediaa.
– En ole ehtinyt tekemään vielä muuta duunia, sillä tästä tuli minulle yläasteiässä ammatti.
Tulevaisuutta varten Puhakka on aloittanut sijoittamisen ystävänsä isän opastuksella.
– Siitä saa hyvän pesämunan tulevaisuudelle.
–Tiedän, ettei tämä jatku välttämättä tällaisena ikuisesti. Olen kuitenkin vielä niin nuori, että jos tämä loppuu viiden vuoden päästä, niin ehdin tekemään vielä jotain muutakin. En ole vielä ikäloppu siihen mennessä.
Tulevaisuuden haaveet ovat kuitenkin jo selvillä.
– Olen kasvanut median parissa ja toivon, että tällä kentällä saisin pyöriä tulevaisuudessakin. oli se sitten tubettamista, juontamista, taustajoukoissa tai eturintamalla pyörimistä, Puhakka pohtii MTV Uutisille.
Ketkä ovat Puhakan kilpailijoita Myyrä-sarjassa? Katso videolta:
Myyrä MTV3-kanavalla 2. maaliskuuta alkaen!
Uusimmat
-
11:56
NoHo Partnersin toimitusjohtaja antaa rajoituksille täyslaidallisen: "Käytännössä keskikaljabaarit aukeavat päivisin ja ruokaravintolat pysyvät kiinni"
-
11:55
Provinssi on peruttu – ihmisten juhla järjestetään seuraavan kerran kesällä 2022: "Monella tapahtuma-alan työntekijällä on tyhjää kalenterissaan täytettävänä"
-
11:54
Suomessa 380 uutta koronavirustartuntaa
-
11:45
Uudet ravintolarajoitukset syventävät entisestään ravintolayrittäjien ahdinkoa, arvioi MaRa
-
11:39
Positiivisen tulosvaroituksen antaneet Kesko, Valmet ja Uponor nousussa pörssissä
-
11:39
Jos hankit autoosi tällaiset vanteet, ole hyvin tarkkana – Ford-kuskille hirvittävä lasku
-
11:30
Hallituksen ravintolarajoitukset julki – tiukat rajoitukset voimassa 11 maakunnassa
-
11:26
Tuska 2021 peruttiin: "Järjestämiselle ei vallitsevassa tilanteessa valitettavasti ole edellytyksiä"
-
11:25
Koronarokotuksia voidaan painottaa pahimmille epidemia-alueille
-
11:13
Yksinäisyys voi tappaa miehen – suomalaistutkimus osoittaa yhteyden kohonneeseen syöpäriskiin
-
11:12
Jälleen yksi festivaali peruttu: Ilosaarirockia ei järjestetä tulevana kesänä
-
11:04
Vedestä löytyi vainaja voimalaitokselta Kouvolassa
-
10:55
Jani Hakanpää lanasi Mikael Granlundin tylysti – Carolina-fanit rakastuivat suomalaiskarhuun välittömästi: "Juuri tätä me kaipasimme"
-
10:55
Kesän Suviseurat siirretään radioon ja verkkoon
-
10:50
Poliisi kaipaa havaintoja Oulussa kadonneesta muistisairaasta miehestä – yli 80-vuotias Pentti katosi toissayönä
-
10:48
Lewis Hamiltonilta tunnustus Max Verstappenin suuntaan – F1-faneille herkkua luvassa
-
10:39
John Tortorellalta suoraa puhetta Columbuksen NHL-alakulosta Jarmo Kekäläisen myllättyä siirtomarkkinoilla
-
10:37
Paljastuksia tulevasta Sinkkuelämää-sarjasta – suosikkihahmo mukana kuvauksissa
-
10:30
Suomi astui esiin liennyttämään sotaa Ukrainassa: "Toivotaan, että tasavallan presidentin arvio pitää paikkansa"
-
10:27
Indianapolisissa joukkoampuminen FedExin tiloissa – ampuja tappoi ainakin kahdeksan
-
Lataa lisää