Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Johan Bäckman voisi tulevaisuudessa menettää dosentin arvonimensä – lakimuutos vireillä: "Yksi keino toimia valepropagandan levittämistä vastaan"

2:22Dosentin oppiarvo voidaan tulevaisuudessa viedä pois – lakimuutos vireilläKatso ministeri Kurvisen kommentit videolta!
Julkaistu 09.03.2022 14:36(Päivitetty 09.03.2022 15:01)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Opetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellaan lakimuutosta, jonka myötä yliopistot voisivat jatkossa perua myöntämänsä dosentin oppiarvon.

Helsingin yliopiston oikeussosiologian ja kriminologian dosentti Johan Bäckmanin Venäjä-mieliset propagandapuheet ja toimittaja Jessikka Aron vainoamisesta tullut oikeustuomio ovat herättäneet keskustelua siitä, pitäisikö dosentin oppiarvo voida perua.

Tällä hetkellä lainsäädäntö ei mahdollista oppiarvon perumista.

Asiaan on opetus- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) mukaan tulossa muutos.

– Meillä on nyt yliopistolaissa tietyllä tapaa aukko. Dosentin arvon myöntänyt yliopisto ei pysty tällä hetkellä peruuttamaan sitä. Nimenomaan yliopistot ja akateeminen kenttä ovat pyytäneet, että tämä aukko ja puute yliopistolaissa korjattaisiin, Kurvinen kommentoi tiedotustilaisuudessa.

Yliopistojen rehtorit ovat laatimassa huhtikuun puoleenväliin mennessä kriteereitä sille, minkälaisissa tapauksissa oppiarvon voisi peruuttaa.

– Tämä on vähän herkkä ja periaatteellinenkin kysymys, Kurvinen totesi.

"Yksi keino toimia valepropagandan levittämistä vastaan"

Ministeri Kurvinen ei nosta mahdollisiin perumisiin liittyen esille mitään yksittäistä nimeä tai esimerkkiä.

Yksi kriteeri dosentin oppiarvon perumiselle voisi olla merkittävä tieteellisen käytännön loukkaaminen, siis vaikkapa laajasta plagioimisesta kiinni jääminen.

Kriteeriksi voisi kelvata myös muutoin yliopiston ja sen arvon vastainen toiminta.

– Toki on myönnettävä, että tämä dosentuurin perumismahdollisuus voisi olla yksi keino toimia informaatiovaikuttamista ja valepropagandan levittämistä vastaan, koska me olemme huomanneet, että tämä maailmanaika jota elämme on näyttänyt sen, että myöskin tiede- ja tutkimusmaailmassa pyritään epäasialliseen informaatiovaikuttamiseen, Kurvinen sanoo.

– Mutta tilanteet voivat olla monenlaisia. Korostan että nämä ovat esimerkkejä. Nyt yliopistoyhteisö keskenään pohtii, mikä on niin haitallista ja loukkaavaa käytöstä, ettei [henkilö] ole enää sopiva dosentin arvon mukaiseksi.

Asiasta eilen uutisoineen Ylen mukaan Helsingin yliopisto on saanut paljon yhteydenottoja, joissa on toivottu juuri dosentti Bäckmanin oppiarvon poistamista.

Urheilutapahtumista kova linjaus

Ministeri Kurvinen kertoi tiedotustilaisuudessa myös Suomen ja Venäjän sekä Valko-Venäjän yliopistojen ja tutkijoiden yhteistyön jäädyttämisestä.

Lue myös: Korkeakoulu- ja tutkimusyhteistyö Venäjän kanssa jäihin – ministeri Kurvinen suosittaa pidättäytymään kaikesta yhteistyöstä 

Lisäksi hän kommentoi allekirjoittamaansa kymmenien maiden Venäjä-urheiluvetoomusta.

Kurvinen ja muut urheiluministerit katsovat, että Venäjän ja Valko-Venäjän ei pitä saada isännöidä urheilutapahtumia tai hakea oikeutta niiden isännöintiin.

Lisäksi Venäjän ja Valko-Venäjän tunnuksilla pelaavat joukkueet ja urheilijat eivät ministerien mielestä saa osallistua kansainvälisiin urheilutapahtumiin.

– Varsin kova linjaus, mutta täysin perusteltu, kun tiedetään urheilun linkittymiset kuhunkin valtioon, Kurvinen sanoi.

Yksittäiset urheilijat voisivat toki tulla normaaliin tapaan Suomeen vaikkapa suomalaisiin jalkapallo- tai jääkiekkojoukkueisiin.

– Emme ole heittämässä pihalle kaikkia vaikkapa joukkuelajien urheilijoita, jotka ovat Suomessa. Jos he saavat viisumit kuntoon ja laillisen perustan oleskelulleen, he voivat olla täällä, Kurvinen totesi.

Juttua täydennetty kello 15.01. Lisätty urheiluvetoomusta koskeva osuus.

Lisää aiheesta:

Suomalaistutkijalta evättiin pääsy Yhdysvaltoihin rasismia käsittelevän tutkimuksen vuoksi: "En lähde sensuroimaan tiedettä"Trumpin tiedesensuuri herättää huolta Suomessa asti – vastaavaa ei ole nähty edes KiinaltaOikeusasiantuntijalta viiltävä huomio Pasi Mustosen tapauksesta – tutkinnassa isoja uhkakuvia: "Kenen maksettavaksi tämä lasku jää?"Ministeriö patistaa yliopistoja muuttamaan dosentin virkoja – Venäjän propagandaa levittäneestä kohudosentista kärsinyt Helsingin yliopisto ei innostu ideastaUlkoministeri Haavisto: Venäläisten tulo Suomeen turistiviisumeilla voidaan lopettaa kokonaan – myös voimassa olevat viisumit voidaan kumotaMinisteri Kurvinen: Tapahtumien äkkisulkuja vältetään viimeiseen asti loppukesälläkin – "Rajoituspolitiikkaa pitää miettiä aivan uusiksi"
YliopistoInformaatiovaikuttaminenMarinin hallitusAntti KurvinenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yliopisto
  • 24.10.22:32
    Opiskelu

    "Maailman onnellisin opiskelija" – Oulun yliopistossa ainutlaatuista kurssitarjontaa

  • 15.10.20:32
    Viiden jälkeen

    Suomalainen tutkimus paljastaa: Kalaöljystä hyötyvät myös terveet

  • 14.10.19:51
    Helsinki

    Yleltä paljastus Rosebud-kohusta: Rehtorille kymppitonnilla kriisikoulutusta

  • 11.10.09:33
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kiristää yliopistoja tukemaan hallintoa rahoitusta vastaan – huippuyliopisto kieltäytyi

  • 1.10.21:44
    Tiede

    Kuusenneulasiin kerääntyy kultahiukkasia – tuore tutkimus paljastaa syyllisen