Huuhkajien tähtihyökkääjä Joel Pohjanpalo oli tasapeliin päättyneen Liettua-pelin jälkeen kriittinen, vaikkakin löysi joukkueensa pelistä myös paljon hyvää.
Huuhkajat koki maanantaina MM-karsinnoissa ison pettymyksen, kun se joutui tyytymään Liettuan vieraana 2–2-tasapeliin.
Suomi sai otteluun mahtavan alun ja karkasikin nopeasti kahden maalin karkumatkalle. Pelin edetessä isäntäjoukkue Liettua nousi kuitenkin tasoihin.
Liettua nousi maalin päähän hieman ennen taukoa. Suomalaispelaajat jäivät vaatimaan vapaapotkua, ja jatkotilanteesta Armandas Kucys tykitti pallon maaliin. Pohjanpalo kritisoi omiensa pelaamista kavennusmaaliin johtaneessa tilanteessa.
– Ensimmäisessä maalissa pallo olisi pitänyt laittaa sieltä kulmasta niin sanotusti Kanadaan. Oli virhe tai ei, niin siltikään ei saa lopettaa pelaamista. Sitä ei ikinä tiedä, miten tuomarit sen asian päättävät. Annoimme turhan motivaatiobuustin Liettualle, Pohjanpalo toteaa.
Lue myös: Kommentti: Huuhkajien MM-kisahaaveet murskana
Pohjanpalo löysi kritisoitavaa myös Suomen toisesta takaiskusta.

