Hollantilainen Jessica ei osannut epäillä raskautta, sillä siitä ei ollut havaittavissa minkäänlaisia ulkoisia merkkejä.
Hollannissa asuva Jessica Aaldering kertoo vieneensä poikansa kouluun, kun hänen vatsaansa alkoi sattua. Nainen oli liukastunut aiemmin ulkona ja epäili kivun liittyvän kyseiseen kaatumiseen, kertoo The Sun.
Jessican onneksi hänen ohitseen kulkenut poliisi huomasi, että kaikki ei ollut kunnossa. Nainen hädin tuskin pystyi enää seisomaan omilla jaloillaan, joten poliisi auttoi hänet kollegansa kanssa sisään vieressä sijainneelle hammaslääkäriklinikalle.
Minuutteja rakennuksen sisälle pääsyn jälkeen Jessica synnytti kaikkien hämmästykseksi pojan.
– Kaikki tapahtui niin äkkiä. Minulla ei melkein ollut aikaa istua hammaslääkärin tuoliin.
Syntyi kymmenen viikkoa etuajassa
Poliisi Rob van Duuren kertoo synnytyksen olleen niin nopea, että hän ehti juuri ja juuri laittamaan hanskat käteen. Hän kuvailee saaneensa vain ”napattua” vauvan tilanteessa.
Syöksysynnytyksen aikana napanuora katkesi ja poliisit huomasivat pian, että vauva ei hengittänyt tai pitänyt ääntä. Van Duuren kertoo kuitenkin hieroneensa vauvan rintaa, jonka seurauksena poika otti ensimmäisen henkäyksensä ja alkoi itkeä.
