Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvalan kaato kiusallisen tutussa paikassa päätyi videolle – pahaenteiset sanat kävivät toteen: "Sitä luulee muistavansa"

2:38Rallin MM-sarjaan valmisteilla poikkeuksellisen rohkea sääntöpaketti – ”Tämä on oikea suunta”Rallin MM-sarjaan on valmisteilla poikkeuksellisen rohkea sääntöpaketti – "Tämä on oikea suunta"Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 10.03.2024 14:49

AKI HIETAVALA

Jari-Matti Latvalan ja kartanlukija Enni Mälkösen matka päättyi katolleen Tuurin SM-rallissa lauantaina. Historic-luokituksen Toyota Celicalla jopa yleiskilpailun viiden kärkeä kolkutellut Latvala kaatoi autonsa ja vieläpä hyvin tutulla tiellä.

Latvala on kotoisin Tuurin kylältä ja treenannut paikallisilla hiekkateillä jo vuosikymmeniä. Latvalan auto kaatui Ritolan erikoiskokeella, joka on hyvin tuttu entiselle huippukuskille ja nykyiselle Toyotan tallipäällikölle. 

– Kuutospätkällä on minun mummolani, eli auto kaatui mummolan tiellä. Tulimme sille tieosuudelle, jossa olen jo 15-vuotiaana harjoitellut ajamaan. Päätin, että tämän osuuden tulen niin kovaa kuin pääsen. Siinähän se sitten lipsahti, Latvala naureskeli MTV Urheilulle. 

– Yhdessä oikealle kääntyvässä mutkassa leikkasin vähän liikaa sisään. Penkka oli niin kova, että auto lähti heti kaatumaan. Auto kaatui toiselle puolelle tietä penkkaan, mutta sekin oli niin kova, että auto jäi tielle.

Kaadosta on julkaistu myös video.

Vaikka Latvala myönsi, että kisan keskeytyminen toiseksi viimeisellä pätkällä jäi kismittämään, ei puserossa ollut kuitenkaan kovin suurta surua. Aktiiviurallaan lepikko heilui Latvalalla useasti, mutta nyt mies muistutti, että edellisestä kaadosta on jo aikaa. 

– Harmittaa tietenkin. Typerästi leikkasin siihen penkkaan. Yritin kyllä mennä ihan täysillä. Turhaa minä tähän ralliin olisin lähtenyt, jos en täysillä ajaisi. Se oli vielä kotipätkä, joten yritystä oli. Myönnän, että ajoin niin kovaa kuin tuolla autolla voi mennä, Latvala totesi.

– Ei ole viiteen vuoteen kaatunut, mutta tällä kertaa kävi näin.

Aikoinaan myös nelinkertainen maailmanmestari Juha Kankkunen koki kovia omalla kotipätkällään Suomen MM-rallissa Lankamaan erikoiskokeella. 

Teit siis kankkuset? 

– Juurikin näin. Joku sanoikin ennen rallia, että se kotitie on kaikista pahin. Sitä luulee muistavansa kaikki paikat ja muistaakin, mutta viimeksi on ajanut kesällä. Pitäisi muistaa, että penkat tekevät tiestä kapeamman, Latvala hekotteli.

Kartanlukija Enni Mälkönen ehti jo viimeisellä huoltotauolla huokailla Latvalan vauhtia vanhan Celican ratissa. Ilmeisesti Mälkönen ei kuitenkaan saanut tarpeeksi rauhoiteltua kokenutta rattimiestä. 

– Kyllä Ennikin sitten jo naureskeli. Ensiksi oli vähän paha, kun emme meinanneet päästä autosta ulos, eikä katsojia ollut. Lumi oli niin kovaa, että sitä pakkautui autoon ja ovet olivat jumissa. Sitten kun pari katsojaa tuli, niin saimme ovet auki. Siinä oli vähän hankala tilanne alkuun. Saimme pätkän keskeytettyä ja muut kuskit tulivat auttamaan. Saatiin auto käännettyä pyörilleen ja pois tieltä, Latvala kuvaili.

Vaikka Latvala on ajanut rallia pitkään, pääsi hän nyt ensimmäistä kertaa nautiskelemaan SM-tason rallista kotikulmillaan.

– Tosi hieno kokemus. Haluan kehua tätä rallia, joka oli tosi hyvin järjestetty. Kisa oli kompakti, yleisöpätkä hyvällä paikalla ja huoltoparkki myös. Siirtymät olivat lyhyitä ja tosi kivat tiet. Toivoisin kovasti, että tälle kisalle voitaisiin nähdä jatkumoa. Yleisöä oli mukavasti paikalla, mikä on tärkeää.

Lisää aiheesta:

Tommi Mäkisen uralla onnekas startti – yllättävä muutos avasi tien huipulleEsapekka Lappi kommentoi katkeraa keskeytystäänJari-Matti Latvalan autossa hulvaton tunnelma – kartanlukijan kanssa epätavallista keskustelua: "Kiitos tästä pätkästä"Jari-Matti Latvala tykitti museovehkeellä vinhaa vauhtia – ”Jos vielä puristaa lisää, niin auto katkeaa"Hyundai istui vihdoin Esapekka Lapin käteen – ”Olimme jo veitsi kurkulla pari kertaa”"Vedätkö nostamatta?" – Esapekka Lapin loikat ovat toisinaan jopa salvanneet kartturin hengityksen
RalliJari-Matti LatvalaMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12:11
    MM-ralli

    Esapekka Lapilta yllätyspaljastus – asiantuntijalta painetta Hyundaille: "Nyt olisi kuunneltava"

  • 08:31
    MM-ralli

    Esapekka Lapilta uutispommi: Palaa rallin MM-sarjaan?

  • Eilen06:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperästä kutkuttava väite – "Ei parempaa tapaa"

  • 16.11.07:21
    MM-ralli

    Sami Pajarille varoitus MM-rallin sudenkuopasta: "Sitten ei varmasti tule menestystä"

  • 15.11.08:50
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä otti kynän käteen – unelma-autoon huipputärkeä elementti: "Ai että!"