Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvalan aavistus osui oikeaan – kilpailijatiimi salaili asioitaan

2019 Getty Images
Julkaistu 08.03.2021 13:39
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin MM-sarjassa kilpaileva Hyundai Motorsport on aloittanut valmistautumisensa uuteen aikakauteen.

LUE MYÖS: Toyotan rallipajalta tihkuu tietoja tallin uudesta autosta: Jari-Matti Latvala aikoo hyödyntää multimestarin osaamista, haluaisi itsekin hypätä rattiin – "Saisin ymmärrystä"

Rallin MM-sarjan pääluokan autoihin istutetaan hybridiyksiköt kaudella 2022. Toyota ja M-Sport Ford ovat suunnitelleet jo pidemmän aikaa uuden sukupolven ralliautojaan, mutta Hyundain leiristä on kuulunut huolestuttavia kommentteja.

Hyundain tallipäällikkö Andrea Adamo kertoi aiemmin julkisuuteen, ettei talli ole vielä alkanut suunnitella uutta Rally1-luokituksen kilpuria, koska korealainen autonvalmistaja ei ole näyttänyt vihreää valoa uudelle projektille.

Adamo sanoi vielä reilu viikko sitten MTV Urheilulle, että Hyundain ”tilanne on sama kuin aiemminkin”. Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala puolestaan arveli, ettei Hyundai välttämättä kerro todellista tilannettaan tiimin ulkopuolelle.

"Emme aloita puhtaalta pöydältä"

Latvalan aavistus osui oikeaan, sillä nyt Adamo on paljastanut, että Hyundaillakin paiskitaan töitä Rally1-auton parissa.

– Voin sanoa olevani optimistinen sen suhteen, että Hyundai Motorsport on mukana rallin MM-sarjan uudella aikakaudella vuonna 2022, mutta odotamme yhä vahvistusta Hyundai Motor Companylta Koreasta, Adamo kertoi Autosportille.

– Emme aloita puhtaalta pöydältä, kun meille näytetään vihreää valoa. Insinöörimme ja suunnitteluosastomme ovat tehneet töitä sen informaation perusteella, mitä meillä on tässä vaiheessa, italialaispomo muotoili.

Tiettävästi Hyundai on puurtanut uuden projektin parissa pidempäänkin kaikessa hiljaisuudessa. Muilla tiimeillä ei ole käytännössä etumatkaa, sillä saksalaisen Compact Dynamicsin kehittämiä hybridiyksiköitä ei ole vielä päästy testaamaan.

– Hybridiyksiköiden toimitus on myöhästynyt jo muutaman kerran. Sen vuoksi ensi kauteen sitoutuneet valmistajat eivät ole päässeet vielä testaamaan kunnolla, vaikka ne tekevät jo töitä autojensa kanssa, Adamo totesi.

Lisää aiheesta:

Synkkää puhetta kulisseissa – Hyundain MM-rallitiimin tulevaisuudesta uutta tietoa: "Neuvottelut ovat alkaneet"Jari-Matti Latvala kommentoi viimein Toyotan salaista projektia – "Kehitystyö on ihan alussa"Toyotan rallitiimi työstänyt salaista projektia – Jari-Matti Latvala myöntää: "Olemme katsoneet sitä vaihtoehtoa"WRC-talli kävi testaamassa uutta ralliautoaan Suomessa – ”Meille jäi erittäin positiivinen fiilis”Sebastien Ogierilta iso kädenojennus Jari-Matti Latvalan johtamalle ToyotalleJari-Matti Latvala vaikeni kuumasta aiheesta – kilpailijatiimin pomo avasi suunsa ja latasi tiskiin tiukan ehdon
RalliJari-Matti LatvalaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa