Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvalalta vahvistus: Esapekka Lapille tulossa mittavasti MM-ralleja!

2:40Esa-Pekka Lapin testiEsapekka Lappi testasi viikonloppuna Toyotan Rally1-autoa Ruotsin MM-rallia varten.imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 01.02.2022 12:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Ranskalaistähti Sebastien Ogierin ilmoitus rata-autosarjoihin osallistumisesta tietää Esapekka Lapille tuntuvasti töitä Toyotan MM-rallitiimissä. Tallipäällikkö Jari-Matti Latvala vahvisti MTV Urheilulle, että Lappi nähdään Ruotsin MM-osakilpailun jälkeen seuraavaksi myös Kroatiassa.

Ralliuraansa jäähdyttelevä Ogier sijoittui MM-kauden avanneessa Monte Carlon rallissa parhaana Toyota-kuskina toiseksi, mutta kovin moneen kisaan hän ei aio tällä kaudella osallistua.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi aikoo tehdä "kummelimaisen" paluun rallin MM-sarjaan – "En anna sen häiritä"

Tiistaina Ogier ilmoitti lähtevänsä mukaan kesäkuussa ajettavaan Le Mansin 24 tunnin kisaan sekä ajavansa muutenkin täyden kauden kestävyysautojen WEC-sarjaa LMP2-luokan autolla.

Jo aiemmin Ogier oli ilmoittanut, ettei hän ole mukana huhtikuussa ajettavassa Kroatian MM-rallissa. WEC-kalenteri pudottaa hänet pois varmuudella myös Kreikan ja Japanin ralleista.

Tallipäällikkö Latvalan mukaan ranskalaisen koko kausiohjelma ei ole vielä vahvistunut, mutta Lapille on tämänhetkisten tietojen valossa luvassa ainakin kuusi kisaa Toyotan ratissa.

– Tulemme hyvin lähiaikoina vahvistamaan sen, mutta sen verran tietysti pystyn sanomaan tuosta, että ainakin Jyväskylä ja Eesti ovat sellaiset, joista hän (Ogier) suosiolla ilmoitti, ettei halua niissä ajaa, Latvala kommentoi MTV Urheilulle.

– Kroatia on myös listalla sellainen, johon hän ei ole lähdössä. Ne tiedetään tässä vaiheessa, mutta loput pitää meidän vahvistaa, Latvala jatkaa.

Lappi ajaa kauden ensimmäisen MM-rallinsa helmikuun lopussa Ruotsissa. Tämän jälkeen kausi jatkuu huhtikuussa Kroatiassa ennen toukokuun Portugalin ja kesäkuun Italian MM-ralleja.

Lisää aiheesta:

Esapekka Lapin ohjelmaan tulossa mielenkiintoinen MM-ralliToyotalta luvassa isoja uutisia Japanin MM-rallissaEsapekka Lappi ulkona – Toyotan loppukauden kuskipaletti selvisiRalliautoon palaava Sebastien Ogier vahvisti myös Esapekka Lapin kannalta oleellisen tiedon: "Rallien määrän pitäisi pysyä noilla paikkeilla"Esapekka Lappi peittelee merkittävää tietoa – "Osaisin kertoa siitä, mutta mä en kerro"Jari-Matti Latvalalta erittäin positiivinen viesti Esapekka Lapille: "Silmissämme vahvin vaihtoehto"
RalliEsapekka LappiJari-Matti LatvalaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 31.10.12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"