Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Komeassa johdossa päätöspäivään lähtevä Kalle Rovanperä osoitti kypsyytensä – ”Emme tehneet mitään tyhmää”

0:32"Menimme vähän leveäksi"– Kalle Rovanperä selvisi säikähdyksellä aamupäivän tilanteesta"Menimme vähän leveäksi" – Kalle Rovanperä kertasi Kreikan rallissa lauantaina aamupäivällä säikäyttänyttä tilannetta.imago images/ANE Edition/ All Over Press
Julkaistu 11.09.2021 20:54

Toni Heinonen

Kalle Rovanperä on vain kolmen erikoiskokeen päässä uransa toisesta rallin MM-osakilpailun voitosta.

Rovanperä oli lauantain ykkösnimi Kreikan Akropolis-rallissa. Toyotan nuori suomalaistähti rykäisi heti aamupäivällä neljä pohja-aikaa putkeen ja kasvatti johtonsa 40 sekuntiin.

Iltapäivän kahdella erikoiskokeella Hyundain Ott Tänak kuroi hieman etumatkaa umpeen, mutta Rovanperällä on edelleen 30 sekunnin johtoasema.

– Olimme liian hitaita iltapäivän lenkin ensimmäisellä pätkällä. Säätövalinnat olivat ehkä liian varovaisia. Pitoa hävisi, kun otimme autoon säädöt rajumpia olosuhteita varten, Rovanperä kertasi.

LUE MYÖS: Sivullisen törttöily pilaisi suomalaiskuskin kisan Kreikan MM-rallissa

Lauantain viimeistä edellisellä erikoiskokeella Rovanperä antoi viisi sekuntia periksi Tänakille ja seuraavalla tuli takkiin vajaat neljä sekuntia.

Tilanne pysyi edelleen kypsästi ajaneen Rovanperän hallussa. Virolaistähti ei päässyt aivan tuntumaan.

– Olimme fiksuja, emmekä tehneet mitään tyhmää. Se on tärkein juttu. Huominen on vielä pitkä päivä, joten on parempi, että eroa on enemmän kuin vähemmän, Rovanperä pyöritteli.

Sunnuntain ohjelmassa on kahdesti ajettava Tarzanin pikataival pidempänä ja lyhyempänä versiona sekä koko rallin pisin erikoiskoe Pyrgos, jolla on mittaa 33 kilometriä.

– Huomenna ei voi vain körötellä. Ajotyylin on oltava täällä todella raju, ja pitää hyökätä paljon kuten liukkaissa ralleissa pitääkin. Jos jalkaa nostaa kaasulta, tulee paljon takkiin, Rovanperä sanoi.

– Rallin loppuun on vielä matkaa. Ei voi yhtään nostella, vaan pitää ajaa täysillä.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä kohtasi hurjia yllätyksiä – "Pitää mennä ihan älytöntä kyytiä"Ott Tänakilta kunnioittavia sanoja Rovanperästä: "Kalle laittoi muut ulos"Kalle Rovanperällä läheltä piti -tilanne – suomalaistähti kuittasi tilanteen tyynesti: "Vähän roikuttiin"Kalle Rovanperä minimoi tappiot – ”En voinut kuin yrittää ajaa virheittä läpi”Kalle Rovanperä loistavasti MM-rallin kärjessä – esitti toiveen lauantaipäivälleKalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta