MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä niputtaa Tour de Skin avanneen vapaan sprinttipäivän Sveitsin Val Müstairissa suomalaisittain tasapaksuksi. Isometsä maalaa samalla odotusarvon, mitä huomisilta bravuurikisoilta odotetaan.
Isometsä huomauttaa, että lauantain rupeama oli kova sille joukolle, joka hiihti sprintin karsinnan lisäksi kolme erää.
– Oli aika tiukka päivä; todella korkealla hiihdettiin. Vaikka rata ei profiililtaan rankka olekaan, kesti kohtuullisen pitkään. Miehet hiihtivät kolme minuuttia ja naiset 3.20, melkein kolme ja puoli. On mielenkiintoista nähdä, miten huominen tuntuu jäsenissä heillä, jotka hiihtivät tänään koko kattauksen, Isometsä sanoo.
Suomalaisista parhaana rehki kolmen hiihdon rykäisyn välieriin yltänyt Kerttu Niskanen, joka sijoittui 12:nneksi.
– Saatiin jotakuinkin se, mitä oli ennakoitukin, että yksi voisi olla välierissä. Oikein optimistisena ajattelin, että kaksikin voisi olla, mutta ei oikeastaan ollut lähelläkään.
Puolivälierissä karsiutuivat naisissa Jasmi Joensuu, Jasmin Kähärä, Krista Pärmäkoski ja Katri Lylynperä sekä miehissä Perttu Hyvärinen.
– Kerttu teki tasonsa mukaisen hyvän suorituksen ja muut suorittivat aika lailla omalla tasollaan. Se ei vain tuolla riitä.
"Positiivinen yllätys"
Ainoana suomalaismiehenä 30 parhaan joukkoon sivakoineen Hyvärisen (28:s) suoritusta voi vapaan sprintissä pitää ilahduttavana vetona. Hyvärinen oli vain kolmesti aiemmin urallaan hiihtänyt maailmancupin sprintissä kolmenkymmenen sakkiin ja sivusi nyt parasta sprinttisijaansa, johon hän oli yltänyt aiemmin kahdesti.
– Kyllähän se oli positiivinen yllätys ja kertoo osittain myös tuon sprintin luonteesta. Kisa oli normaalia pidempi, ja kun ollaan korkealla, Pertun kohdalla voi hyvällä omallatunnolla sanoa, että vähän hitaampikin hiihtäjä voi päästä jatkoon.

