Jäätävien sateiden vuoksi jalankulkusää on ollut vaarallinen monin paikoin Etelä-Suomea, ja se näkyy myös Töölön tapaturma-asemalla.
Maanantai alkoi tapaturma-asemalla normaalina, mutta potilasmäärät alkoivat nousta aamupäivän aikana, kertoo HUS:n tukielin- ja plastiikkakirurgian toimialajohtaja Jarkko Pajarinen.
– Liukastumistapaturmissa olleita potilaita on alkanut tulla tänne normaalia enemmän, Pajarinen kertoo.
Yleensä kaatumiset liukkailla keleillä aiheuttavat vammoja raajoihin, kun nilkat vääntyvät tai ranteet murtuvat.
– Kun kaatuessa otetaan yläraajalla vastaan, voi sattua, Pajarinen kertoo.
Lue myös: "Onkohan tämä raaputin rikki?" – Toimittaja testasi, kuinka kauan teräsjään peittämän tuulilasin putsaamiseen tulee varata aikaa ja tarmoa
"Minä jännitän koko ajan, pysynkö pystyssä"
Liukastumisriski on yhä huomattava Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa.
Liikkuminen on ollut haastavaa myös töölöläiselle N. Stärthille, joka ulkoilutti maanantaipäivällä koiraansa.
– On kyllä vaikeaa, todella pahasti. Hän kärsii suolasta ja minä jännitän koko ajan, pysynkö pystyssä.
Heille ei ole tapaturmia käynyt, mutta naapuri joutui eilen tapaturma-asemalle kaatumista seuranneen lonkkavamman vuoksi.
