Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jäätävä takaisku keväälle – ”Pieni muutos tuulessa muuttaa sään totaalisesti”

MTV UUTISET
Julkaistu 14.03.2016 17:06
Toimittajan kuva

Karita Kontula-Sokka

karita.kontula-sokka@mtv.fi

Föhntuuli lämmittää alkuviikolla, mutta loppuviikon ennusteissa on raju kylmänpurkaus Suomeen pohjoisnavalta. Loppuviikolla öisin voi olla pakkasta 10-20 astetta.

Tänään Ahvenanmaalla ja Turussa on päästy paikoin yli seitsemään plusasteeseen, vuoden tähän asti korkeimpiin lämpötiloihin.

Tiistaina ja keskiviikkona Norjan vuoriston yli puhaltava föhntuuli nostanee lämpötiloja vuoden tähän asti korkeimpiin lukemiin.

– Tiistaina aurinkoisinta ja lämpimintä on Länsi-Lapissa ja Pohjanmaalla, missä voidaan päästä 7-8 asteeseen. Etelän yli kulkee lämmin rintama, joten sää on etelässä pilvisempää ja lämpötilat viiden asteen tienoilla tai sen alapuolella. Keskiviikko on viikon lämpimin, mutta tuulinen päivä. Ahvenanmaalla, lounaassa ja osassa Etelä-Suomea kymmenen astetta voi mennä rikki, ennustaa MTV Uutisten meteorologi Aleksi Jokela.

Keskiviikkona maan etelä- ja keskiosassa ollaan yleisesti yli viidessä plusasteessa, Meri-Lapissakin vielä viiden asteen tienoilla. Lappiin virtaa kuitenkin jo kylmempää ilmaa pohjoisesta.

Torstaina etelässä voidaan yhä päästä viiden asteen vaiheille, pohjoisessa pakkasta on päivällä 5-10 astetta ja paikoin tulee lumikuuroja. Maan keskiosassa ollaan nollassa tai pikkupakkasella.

Loppuviikolla pakkanen kiristyy

Perjantaipäiväksi koko maahan ennustetaan pakkasta. Luoteen sijaan tuuli puhaltaa loppuviikolla pohjoisesta.

– Pieni muutos tuulessa muuttaa sään totaalisesti. Raju kylmänpurkaus pohjoisnavalta tuo kylmää ilmamassaa Suomeen. Loppuviikolla öisin voi olla 10-20 astetta pakkasta, miksei enemmänkin, riippuen pilvisyydestä ja tuulesta. Paikalliset lumikuurot ovat mahdollisia. Aurinko lämmittää sen verran, että päivisin etelässä ei ole paljoa pakkasta, maan keski- ja pohjoisosassa ollaan päivisin viiden pakkasasteen molemmin puolin. Sunnuntaina ja siitä eteenpäin lumisateet voivat yleistyä, sanoo Aleksi Jokela.

Tämän hetken ennusteen mukaan pääsiäisviikkokin alkaisi viileissä merkeissä.

Paikkakuntakohtaiset ennusteet MTV:n sääsivustolla.

Laukaassa Kuusaankoskella 20. tammikuuta 2015, pakkasta 20 astetta. Lukijan kuva: Maarit SiitonenLaukaassa Kuusaankoskella 20. tammikuuta 2015, pakkasta 20 astetta. Lukijan kuva: Maarit SiitonenMTV UUTISET

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Raju muutos säässä tuo jopa lumikuuroja – helteisiin viikon taukoTakatalvi taas: 25 asteen pakkaset, lumipyry viikonlopuksi, maa valkea etelässäkinYhä lämpenee tiistaiksi – helle tyssää rajuihin ukkosiinKylmä valahtaa pian kohti etelää – lämpötilat putoavat viidellä asteellaLoppuviikolla alkava kylmyys jatkuu pääsiäiseen asti – pääsiäisenä lumipyryä?Lumipyryä ja vesisateita, viikonloppu erittäin lauha – jopa +10 astetta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena