Italia koventaa koronatoimiaan ja ottaa käyttöön superkoronapassin 6. joulukuuta. Syynä ovat jälleen kasvussa olevat tartuntaluvut.
Puolitoista kuukautta sitten Italia otti koronapassin käyttöön ensimmäisenä Euroopan maana koronapassin työpaikoille. Nyt käyttöön tulee kaksi erilaista passia.
– Samalla rokotusten vastustajat ajetaan yhä ahtaammalle, kertoo toimittaja Jenni Meronen Roomasta.
Koronapassin on tähän asti saanut ottamalla ainakin yhden koronarokoteannoksen, sairastamalla taudin tai tuoreella koronatestillä.
6. joulukuuta alkaen näillä kriteereillä saa enää vain ”perustason” koronapassin, jolla ei jatkossa enää pääse sisälle esimerkiksi kahvilaan, ravintolaan tai yökerhoon.
Käyttöön otettavan superkoronapassin saa vain rokotuksella tai koronavirustaudista parantumalla.
Ilman superkoronapassia ei ole asiaa urheilutapahtumiin, teatteriin, elokuviin tai museoon. Aiemmin Virossa on ollut käytössä samankaltaisia säädöksiä.
Perusmuotoisella passilla pääsee yhä esimerkiksi töihin, uimahalliin ja kuntosalille. Samalla perusmuotoisen passin käyttö laajennetaan paikallisliikenteeseen. Paikallisbussiin päästäkseen tarvitsee siis vähintään negatiivisen koronatestituloksen.