Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Italian pääministeri lupaa apua järistystuhoihin – Pikkukaupungin asukkaat: "Olemme kaikki elossa, se on ihme"

2:10Voimakkaat maanjäristykset tuhosivat kyliä Italiassa
Julkaistu 30.10.2016 16:18

MTV UUTISET

– Olemme kaikki ylä elossa, se on ihme, on lause, joka on kiertänyt maanjäristyksen runteleman Norcian pikkukaupungin asukkaiden suussa, kertoo La Stampa-lehti.

42-vuotias kahvilanpitäjä Alberto Rendina pitää kahvilaa maajäristyksen koetteleman Norcian pikkukaupungin keskusaukiolla. 

– Olemme turvassa, hän iloitsee.

1:40Parikymmentä loukkantunut Italiassa maanjäristyksessä

Rendinan perhe oli järistyksen sattuessa kotona nukkumassa.

– Tänä aamuna vaimoni nukkui myöhään, ja se pelasti hänet. Nukuimme lattialla ovel vieressä valmiina mihin tahansa, Rendina kertoo kuvaten samalla paikallisen asukkaiden uusia tapoja edellisen, viime keskiviikkona sattuneen maanjäristyksen jälkeen.


0:44Moottoritienylikulkusilta romahti autojen päälle Italiassa

Maan alkaessa vavahdella Alberto Rendina oli jalkeilla. Hän kertoo horjahtaneensa ja kaatuneensa satuttaen kätensä.

– Onneksi ei käynyt pahemmin, hän sanoo La Stampalle.

Kuin ihmeen kaupalla järistyksestä selvittiin ilman kuolonuhreja. Loukkaantuneita on viranomaisten mukaan joitakin kymmeniä, heistäkin vain kaksi vakavammin.

Italia maanjäristys kartta

Vakavimmin loukkaantui 55-vuotias nainen, joka hyppäsi ikkunasta järistyksen aikana. Hänet on viety sairaalaan Perugiassa, kertoo . 

Alueen kaupungit ja kylät ovat kuitenkin kärsineet pahoja rakenteellisia vaurioita. Esimerkiksi Amatricen kylä on romahtanut järistyksen voimasta käytännöllisesti katsoen kokonaan.

– Meillä on nyt 10 000 ihmistä, jotka tarvitsevat majoitusta ja muuta apua, mutta määrä uhkaa noista 100 000 avuntarvitsijaan, sanoo Marchen aluejohtaja Luca Ceriscioli.

"Tämä on katastrofi"

Ussitan kaupungin pormestari oli nukkunut yönsä autossa. Niin on tehnyt moni muukin järistysalueella asuva italialainen – uusien järistysten pelossa. 

– Kaikki on sortunut, näen savupatsaiden nousevan. Tämä on katastrofi, katastrofi. Olen nähnyt helvetin, sanoo Ussitan kaupungin pormestari Marco Rinaldi La Stampa-lehdessä. 

Italian pääministeri Matteo Renzi on luvannut järistysalueelle apua. 

– On aika tunnustaa prioriteetit. Unohtakaamme poliittiset erimielisyytemme, meidän tulee edetä tässä yhdessä, Renzi sanoi italian televisiossa päivällä. 

Lisää aiheesta:

Karut kuvat maanjäristyksen tuhoamasta italialaiskylästä – MTV vieraili asukkaiden hylkäämässä aavekaupungissa Italian järistyksessä parikymmentä loukkaantunutta, kuolleista ei ole raportoitu Italialaiskylän pormestari puhelimessa: "Seisomme pimeässä...nyt tuli toinen järistys"Voimakkaat maanjäristykset ravistelivat Italiaa: "Kaupunkimme on mennyttä"Eloonjääneiden etsintä jatkuu Italiassa – kuolleita jo lähes 250Talojen raunioista kuuluu huutoa Italiassa: Pelastustyöntekijät kaivavat paljain käsin eloonjääneitä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan