Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talojen raunioista kuuluu huutoa Italiassa: Pelastustyöntekijät kaivavat paljain käsin eloonjääneitä

2:06Apua hankala saada perille Italiassa
Julkaistu 24.08.2016 14:17

MTV UUTISET - Reuters

Italian 6,2 magnituden maanjäristyksessä on kuollut ainakin 38 ihmistä. Uutistoimisto Reuters kertoo, että pelastustyöntekijöiden mukaan pahimmin kärsineiden kylien raunioista kuuluu ihmisten avunhuutoja.

Pelastustoimet ovat uutistoimistojen mukaan alkaneet hitaasti, ja raunioita on raivattu kaivinkonein, lapioin ja käsin. Italian armeijan kerrotaan mobilisoineen raskasta pelastuskalustoaan ihmisten auttamiseksi.

 

Italia 11
Äiti ja pieni lapsi maanjäristyksen keskellä Amatricen kaupungissa Keski-Italiassa.

Accumolin pikkukaupungin pormestari Stefano Petrucci sanoi aamulla, ettei hänen kaupunkiaan ole enää lainkaan. Pikkukaupunki on pahoin tuhoutunut: loukkaantuneita on kuljetettu ambulansseilla sairaalaan.

Lisäksi omaiset ovat epätoivoisesti etsineet mahdollisia eloonjääneitä raunioista. 65-vuotias mies kertoo Reutersin haastattelussa, ettei ole koskaan kokenut mitään vastaavaa.

– Pientä tärinää kyllä, mutta ei mitään tällaista. Tämä on katastrofi, hän pudistaa päätään.

Italia 12Järistyksessä loukkaantunut mies pelastetaan raunioista Amatricen kaupungissa. 

Ensimmäisiä maanjäristyksen uutisoituja uhreja olivat uutistoimisto Reutersin mukaan vanhempi pariskunta, joka löydettiin romahtaneesta kodistaan Pescarassa Trontossa. Heidän kotinsa sijaitsee noin 16 kilometriä maanjäristyksen keskuksesta. Myös nelihenkinen perhe, jossa nuorin lapsi oli vasta 8 kuukautta, vanhempi 9 vuotta, oli myös ensimmäisten kuolleiksi ilmoitettujen joukossa Accumolin kaupungissa. 

Pahimmista tuhoista on raportoitu juuri Accumolin ja Amatricen pikkukaupungeista. Amatricen kaupunkinjohtaja Sergio Pirozzi sanoi, että kolmeneljäsosaa kaupungista on tuhoutunut.

– Meillä on lomakausi ja täällä oli jo paljon nuoria ylihuomisen kaupunkifestivaalin takia, kertoi Amatricessa asuva Giancarlo. Hänellä oli ulkona yllään vain alusvaatteet.

Voimakas maanjäristys on aiheuttanut tuhoa muissakin kaupungeissa ja kylissä Keski-Italiassa.

Italian pääministeri Matteo Renzi on luvannut vierailla maanjäristyalueella myöhemmin tänään. 

Lisää aiheesta:

Kolme veljestä pelastui järistyksen raunioista Italian Ischiassa – nuorin pelastetuista seitsenkuinen vauvaMaanjäristys ravisutti lomasaarta Italiassa – yksi kuollut, yhdeksän kateissaItalian pääministeri lupaa apua järistystuhoihin – Pikkukaupungin asukkaat: "Olemme kaikki elossa, se on ihme"Italialaiskylän pormestari puhelimessa: "Seisomme pimeässä...nyt tuli toinen järistys"Eloonjääneiden etsintä jatkuu Italiassa – kuolleita jo lähes 250Maanjäristyksen tuhonneen kylän kirkon torni jäi pystyyn – viisarit pysähtyivät muistuttamaan tuhosta
Italian maanjäristysUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Italian maanjäristys
  • 16.08.202105:47
    Haiti

    Haitin maanjäristyksessä kuollut lähes 1 300 ihmistä – myrskyn pelätään vaikeuttavan pelastustöitä

  • 24.03.201711:20
    Ulkomaat

    Karut kuvat maanjäristyksen tuhoamasta italialaiskylästä – MTV vieraili asukkaiden hylkäämässä aavekaupungissa

  • 05.11.201616:34
    Ulkomaat

    Italialaispapin mielestä maanjäristysten syynä olivat homoliitot – Vatikaani raivostui

  • 12.09.201611:32
    Ulkomaat

    Turvakameran kuvaa: Maanjäristys teki totaalista tuhoa viinikaupassa Italiassa

  • 09.09.201612:18
    Ulkomaat

    Pietro elää! Kissa löytyi elossa raunioista yli kaksi viikkoa maanjäristyksen jälkeen