Italialaisten tiedotusvälineiden otsikoista kuvastui masennus, kun media käsitteli maan karsiutumista jalkapallon ensi vuoden MM-lopputurnauksesta.
Italia pelasi maanantaina Milanossa ratkaisevassa toisessa MM-karsintaottelussa Ruotsia vastaan 0–0-tasapelin. Perjantaina ensimmäisen kohtaamisen kotikentällään Tukholmassa voittanut Ruotsi selviytyi Venäjän MM-kisoihin 1–0-yhteistuloksella.
Italia karsiutui MM-turnauksesta ensimmäisen kerran 60 vuoteen.
– Italia – tämä oli romahdus maanpinnalle, urheilulehti Gazzetta dello Sportin nettisivujen avausotsikko julisti.
Jutussa päiviteltiin, kuinka oli mahdollista, ettei Italia kahden ottelun ja yhteensä kolmen tunnin aikana saanut aikaan maaliakaan.
– Italia on ulkona MM-kisoista, toinen urheilulehti Corriere dello Sport hämmästeli.
Karsintojen lopputulos yllätti italialaiset pahemman kerran.
– Hyvästi Venäjä, La Repubblica vaikeroi.
– Katastrofi Italialle, La Stampa kuvaili kyykkäämistä Ruotsille.
– Se on ohi. Tuomiopäivä, tragedia, tuho – kutsukaa sitä miksi tahdotte, Corriere dello Sport kuvaili Italialle mustaa maanantaita.
Ruotsissa juhlatunnelma
Oli historiallisesti ironista, että juuri Ruotsi sulki MM-oven Italian edestä. Italia on edellisen kerran ollut pois MM-kisoista vuoden 1958 lopputurnauksessa, joka pelattiin Tukholmassa.
