Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Italian GP:n topit ja flopit: Debyyttikuljettaja säväytti upealla tavalla – Max Verstappen ennätystahdissa

Nyck de Vries debytoi F1-sarjassa komealla tavalla.
Nyck de Vries debytoi F1-sarjassa komealla tavalla.xpbimages.com
Julkaistu 12.09.2022 06:55
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Max Verstappen otti jo kauden 11. voittonsa, kun hän nousi Italian GP:n korkeimmalle palkintokorokkeelle. MTV Urheilun F1-toimitus listasi viikonlopun onnistujat ja epäonnistujat

LUE MYÖS: Valtteri Bottas kertasi haasteitaan Viaplaylle, kisa meni pilalle jo avausmutkassa – "Semmoinen tällä kertaa"

Topit

Max Verstappen

Verstappen näytti jälleen, mistä hänet on tehty. Hollantilaistähti ajoi jo viidenteen peräkkäiseen ja kauden 11. voittoonsa, vaikka starttasi kisaan 7. lähtöruudusta. Verstappen ei tuhlannut aikaa edessä olevien kuskien takana, vaan nousi toiselle sijalle vajaassa viidessä kierroksessa.

Hollantilainen ajoi vakuuttavasti, eikä antanut Charles Leclercille mahdollisuutta ajaa häntä kiinni, vaikka Leclerc haki vielä tuoreemmat renkaat alleen.

Verstappenilla on oivallinen mahdollisuus rikkoa tällä kaudella Michael Schumacherin ja Sebastian Vettelin nimissä oleva ennätys yhden kauden aikana ajetuista osakilpailuvoitoista (13). Verstappenilla voittoja on jo 11. Kisoja on jäljellä vielä kuusi.

Nyck de Vries

27-vuotias hollantilainen sai lauantaina pikakomennuksen Williamsin rattiin, kun joutui äkillisesti sivuun tulehtuneen umpilisäkkeen vuoksi. De Vries näytti heti taitonsa ajamalla olemalla aika-ajoissa 13. nopein. Lähtöruutu koheni lopulta kahdeksanneksi muiden kuskien rangaistusten myötä.

Alex Albon

Huima F1-debyytti huipentui tyylillä, kun de Vries ajoi ruutulipulle yhdeksäntenä ja nappasi kaksi MM-pistettä. De Vries pyyhki tallitoveri Nicholas Latifilla lattiaa niin aika-ajoissa kuin kisassakin. Hollantilainen antoikin esityksillään Williamsille paljon pähkäiltävää tulevia kuskivalintoja varten.

Flopit

Aston Martin

Aston Martinin viikonloppu oli luvalla sanoen surkea. Tallin suorituskyky oli karmea, eikä auto kulkenut perinteikkäällä radalla lainkaan. Aika-ajoissa Sebastian Vettel ja Lance Stroll ajoivat sijoille 17 ja 18, mutta muiden rangaistukset nostivat kaksikon lähtöruudukossa ylemmäs.

Huono viikonloppu sai arvoisensa lopun, kun sekä Vettel että Stroll joutuivat keskeyttämään kisan teknisen vian vuoksi. Tästä viikonlopusta Aston Martinille ei jäänyt käteen muuta kuin sontaa.

Ferrarin uhkapeli

Charles Leclerc näytti aika-ajoissa hauista ja ajoi komeasti paalupaikalle. Pahimpien uhkaajien lähtöruuturangaistukset kohensivat Leclercin asetelmia myös voittotaistelua ajatellen. Kisa alkoi suotuisasti, kunnes Vettelin keskeytys toi turva-auton radalle.

Ferrari otti tietoisen riskin ottamalla Leclercin varikolle, vaikka kierroksia oli takana vasta reilu kymmenen ja kisasta povattiin yhden pysähdyksen kilpailua. Muut tallit eivät ottaneet riskiä.

Riski kosahti lopulta Ferrarin nilkkaan, sillä aikainen pysähdys tarkoitti Leclercin osalta sitä, että hän joutui vielä toistamiseen varikolle. Verstappenin taakse pudonnut Leclerc ei kyennyt kuromaan tuoreimmilla renkailla Verstappenin eroa umpeen ja kotivoitto jäi haaveeksi.

Lisää aiheesta:

Belgian GP:n topit ja flopit: Red Bullin näytöksessä oli muiden kannalta pelottavia piirteitä – kolme jättiläistä konttasi kilvanMiamin GP:n topit ja flopit: Ferrarin hälytyskellot soivat – Max Verstappen aiheutti jo toisen ison kolauksenUSA:n GP:n topit ja flopit: Max Verstappen järjesti kunnianosoituksen Tähtien sota -ohjaajalle – Valtteri Bottas sai Mercedeksen kannalta kiusallisen uuden lempinimenBelgian GP:n topit ja flopit: Traagiselle viikonlopulle ikimuistoinen päätös – Charles Leclercin ympärillä suuren kuljettajan auraEspanjan GP:n topit ja flopit: Peto on herännyt – Ferrarilta lähes täydellinen hutiKanadan GP:n topit ja flopit: Räikkösen taisteluilme kärsinyt Ferrarin ristiriidoista
F1Italian GPMax VerstappenRed BullMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • ma12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • ma10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • 7.12.17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • 7.12.16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset