Väkikato itäisessä Euroopassa on yltynyt jo niin pahaksi, että se uhkaa maiden selviytymistä, EU-puheenjohtajamaa Kroatia varoittaa.
Kroatian pääministerin Andrej Plenkovicin mukaan EU:lta tarvitaan lisätukea väestön vähenemisestä kärsiville maille.
Kroatialaisilla on tilanteesta omakohtaista kokemusta. Sen jälkeen, kun Kroatia liittyi EU:hun vuonna 2014, sen noin 4 miljoonasta asukkaasta ainakin 190 000 on muuttanut ulkomaille.
Maastamuuton lisäksi ongelmana on matala syntyvyys.
– Kroatiassa olemme tehneet paljon muutoksia väestöpolitiikkaan, verotukseen, lastenhoitoon ja vanhemmille annettavaan rahaan – teemme niin paljon kuin pystymme. Mutta meidän pitäisi tehdä jotain koko Euroopan tasolla, Plenkovic sanoi sanomalehti Financial Timesille.
Lue myös: Kroatiasta ei riemunkiljahduksia kuulu: Seuraavan EU-puheenjohtajamaan väestökato uhkaa maan taloutta: "Jos olisin 20 vuotta nuorempi, ostaisin menolipun Länsi-Eurooppaan"
Ennusteissa yli 20 prosentin pudotuksia
Itäisen Euroopan väkikatoa selittävät eritoten kaksi viime vuosikymmenten isoa geopoliittista muutosta: Neuvostoliiton romahtaminen ja EU:n laajeneminen. Molemmat ovat lisänneet ihmisten liikkumisvapautta ja mahdollisuutta muuttaa maasta toiseen parempaa elämää etsimään.