Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Istumatyöläinen on yhtä passiivinen kuin häkkiapina

Toimistotyöläinen voi parantaa lihasaktiivisuuttaan esimerkiksi nousemalla välillä seisomaan.
Toimistotyöläinen voi parantaa lihasaktiivisuuttaan esimerkiksi nousemalla välillä seisomaan.sHUTTERSTOCK
Julkaistu 28.08.2013 16:05(Päivitetty 28.08.2013 17:05)

Suomalaisista suurin osa tekee istumatyötä ja useimmiten näyttöpäätteen ääressä. Jopa 90 prosenttia työajasta istutaan passiivisena ja lihasaktiivisuus on yhtä heikkoa kuin häkissä istuvilla apinoilla.

Etenkin syksyisin liikuntaan ja hyvinvointiin liittyviin mainoksiin törmää kaikkialla. Liikuntafysiologi ja väitöskirjatutkija Arto Pesola sanoo, että kuntoliikuntakin on tärkeää mutta päivittäistä luomuliikuntaa ei istumatyöläisen pitäisi unohtaa.

– Saksalaisessa tutkimuksessa oli mitattu toimistotyöntekijöiden päivittäistä lihasaktiivisuutta. Siinä oli viitattu tutkimukseen, missä oli mitattu häkissä pidettävien apinoiden lihasaktiivisuutta ja ne olivat yksi yhteen toimistotyöntekijöiden lihasaktiivisuuden kanssa.

Luomuliikunnan vallankumous -kirjan kirjoittanut Pesola kertoo, että Jyväskylän yliopistossa on mitattu toimistotyöntekijöiden lihasaktiivisuutta reisilihaksesta, joka on pääliikuttajalihas. Tulokset olivat samanlaisia saksalaistutkimuksen kanssa.

Jumppatunti tai lenkki työpäivän jälkeen ei riitä

Juoksulenkki ei riitä koko päivän liikunnaksi.Shutterbox

Uusimpien tutkimusten mukaan pienetkin aktiivisuudet ihmisen arjessa ovat tärkeitä terveyden kannalta.

– Joidenkin terveysmuuttujien kannalta säännöllinen lihasten aktivointi päivän aikana voi olla jopa tehokkaampaa kuin se, että istuu koko päivän ja sitten illalla käy lenkillä. Eli aina kun nousee ylös tuolista, lihakset aktivoituvat ja energian kulutus kasvaa, rasvan poltto kiihtyy ja insuliinin teho paranee.

Luomuliikunnalla tarkoitetaan jokaista aktiivisuutta lihaksissa riippumatta siitä, onko rasitus iso tai pieni. Lihaksen tarvitessa energiaa koko energiankulutus kasvaa ja pitkällä aikavälillä se vaikuttaa painonhallintaan.

– Kuntoliikunta nimensä mukaisesti kasvattaa kuntoa, mikä on tietenkin myös erittäin tärkeää. Se ei kuitenkaan riitä korvaamaan päivittäistä ja pitkäaikaista passiivisuutta vaan siihen pitää olla omat lääkkeet, mikä onnistuu yksinkertaisimmillaan tuolista ylös nousemalla.

Pesola muistuttaa, että päivittäinen liikkuminen on kehon normaalin toiminnan edellytys. Pieniäkin liikkeitä tarvitaan päivän aikana ja siihen neuvot ovat yksinkertaisia, kuten portaiden suosiminen hissin sijaan.

Liikunta on irronnut arjesta

Pesolan mukaan liikunnasta on jo tullut arjesta erillään oleva asia, joka pitää haalia jotenkin omaan elämään tai täytyy hankkia jokin tuote, jotta pystyy olemaan aktiivinen. Luomuliikunnan filosofiana taas on, että liikunnan sisällön pitää olla myös mielekästä ja siitä pitää tulla hyvä mieli.

– Monesti ihmiset ajattelevat liikuntaa pakollisena pahana ja liikuntaa harrastetaan, että saavutetaan vain jotain hyötyjä.

Pelkkien kuntoliikuntatuntien sijaan Pesola ehdottaakin liikunnan yhdistämistä esimerkiksi kavereiden tapaamisiin.

– Porukalla voi mennä vaikkapa puistoon pelaamaan ja liikunta tulee mukaan siinä sivussa.

Lue lisää:

MTV3 Koti:

Kuva: Shutterstock

Mari Mäkinen / MTV3

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Miten suomalaiset liikkuvat? Tämän harjoittelun tärkeys on viimein hoksattuNeljä tapaa tehostaa kävelylenkkiäEtkö ehdi treenata arkisin? Tutkimukset puoltavat myös viikonlopputreeniäKannattaako joka päivä treenata? "Olen nähnyt painonpudotuksen tyssäävän"Motivaatio hukassa? Personal trainer kannustaa nousemaan ylös sohvalta mainoskatkojen aikanaOnko satulatuoli oikeasti hyvä työistuin? Näin käytät oikein

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:49
    Asian ytimessä.doc

    Suremme lemmikin poismenoa jo ennen sen kuolemaa – tällaista voi olla etukäteissuru

  • Eilen19:02
    Verkkohuijaukset

    Fortumin nimissä huijausviestejä: Antamiasi tietoja voidaan hyödyntää petoksiin

  • Eilen16:46
    Aivoterveys

    Arjen tapa voi pelastaa aivojen terveyden

  • Eilen14:31
    Ruoka

    Tietyille lapsille tarjotaan kouluissa turvaruokaa – "Ihan oikeasti eivät pysty syömään"

  • Eilen12:32
    Liikunta

    Unohda 10 000 askelta – näin paljon riittää: "Oikein hyvä määrä"