Perjantaina 22. maaliskuuta Isis kirjoitettiin jälleen suurikokoisiin otsikoihin. Moskovan alueen Crocus City Hall -konserttisalihyökkäyksessä 144 kuoli ja 551 haavoittui.
Isis-K väitti nopeasti tehneensä hyökkäyksen. Perään Yhdysvallat ilmoitti, että sillä on tiedustelutietoa, jonka mukaan terroristijärjestö toimi yksin.
Venäjäkin syytti Isisiä, mutta pyrki vyöryttämään vähintään osavastuun Ukrainan ja sitä tukevien länsimaiden suuntaan.
Isisin väkivallalla ja teloituksilla johtama niin sanottu kalifaatti oli voimansa tunnossa vuonna 2015. Vuotta aikaisemmin se oli eronnut al-Qaidasta, josta Osama bin Laden oli tehnyt modernin terrorismin tunnetuimman nimen syyskuun 2001 iskuilla.
Isisin valtakauden toivottiin olevan ohi vuonna 2019, kun sen katsottiin kärsineen tappion koalitiota vastaan. Jo vuonna 2017 terrorijärjestö oli menettänyt suuren osan Irakissa ja Syyriassa valtaamistaan alueista.
Haaveilut Isisin tappiosta olivat ennenaikaisia. Jo kesällä 2018 uutisoitiin Isisin vastaisen taistelun siirtyneen Afrikkaan.
Isis hyötyy hädästä
Kun ihmisillä menee huonosti, siis todella huonosti, on Isisin kylvämillä tuhon siemenillä otollinen maaperä kasvaa.
Ei siis ole yllätys, että Isisin enemmän tai vähemmän itsenäiset solut ovat pesiytyneet sinne, missä elintaso on alhainen ja tulevaisuuden näkymät synkät.
Isisin rekrytoijien polttoainetta ovat viime vuosina olleet epävakaat ja korruptoituneet hallinnot, elinolosuhteita entisestään pahentanut ilmastokriisi, nälänhätä, pandemia ja paikalliset kriisit.
Järjestö on aina hallinnut sosiaalisen median ja propagandan. Äärimmäinen myy ja Isis tarjosi alusta asti brutaaleja päänkatkaisuvideoita, lupauksia vallasta ja kostosta.
Älypuhelimien myötä yhä useammalla vähävaraisellakin on pääsy nettiin, Isisin pääuutiskanavaan.
Jos halua on, löytää suomalainenkin Isis-propagandan pariin, vaikka Google ja muut hakupalvelut sitä suitsivatkin. Suojelupoliisin mukaan Suomessa radikaali-islamismin propagandan levittäminen ja kuluttaminen ovat keskittyneet salattuihin pikaviestisovelluksiin ja keskusteluryhmiin.
