Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IP-avaruuden seulontaa ja luvan kanssa viestien avaamista – näin viranomaiset tiedustelisivat

Lehtikuva
Julkaistu 22.08.2017 04:12
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Turun puukotusten seurauksena poliittinen keskustelu tiedustelulainsäädännöstä on saanut uutta vauhtia. Jos eduskunta hyväksyy uuden tiedustelulain, se sallii useita tiedonhankkimistapoja.

Yksi välineistä on tietoliikennetiedustelu, ja laki oikeuttaisi viranomaiset Suomen rajat ylittävän tietoliikenteen seuraamiseen.

Tietoliikennetiedustelu ei kohdistu yksittäiseen henkilöön eikä tämän harjoittaman viestimisen sisältöön, vaan se seuloo esimerkiksi IP-osoitteiden avaruutta ja paikkatietoja, sanoo sisäministeriön erityisasiantuntija Heli Heikkola, joka on yksi tiedustelulainsäädännön valmistelijoista.

Heikkolan mukaan tietoliiikenteen seuranta on automaattista, ja siinä yritetään esimerkiksi huomata, olisiko esimerkiksi jossakin Syyriassa sijaitsevan tietyn nettikahvilaan liittyvässä kommunikaatiossa epäilyttävää.

Kun aineiston seulonta on saatu mahdollisimman rajatuksi, viranomaiset voivat siirtyä seuraamaan epäilyjä henkilötasolla. Kyseistä henkilöä tai henkilöitä voidaan seurata monin keinoin, esimerkiksi televalvonnalla.

10:00Tuoko uusi tiedustelulaki turvaa?

"Operatiivista tietoa ei julkisuuteen"

Osa (tiedustelu)tavoista on operatiivista tietoa, eikä sitä kerrota julkisuuteen, muistuttaa Aalto-yliopiston kyberturvallisuuden professori Jarmo Limnéll.

Viranomaiset voivat avata epäiltyjen henkilöiden viestejä, esimerkiksi sähköpostia, mutta siihen tarvitaan aina lupa tuomioistuimelta, Heikkola kertoo. Lupa voi hellitä nopeastikin, parissa vuorokaudessa.

Yleensä lupa haetaan tuomioistuimelta ennen kuin sisältöön kajotaan. Mikäli Suojelupoliisi tekee itse kiireellisen päätöksen sisällön avaamisesta, sen on vietävä päätöksensä vuorokauden kuluessa tuomioistuimen hyväksyttäväksi,

Sanotaan, että esimerkiksi pikaviestipalvelu WhatsAppin suojaus on äärimmäisen vaikea murtaa.

Kykenevätkö Suomen viranomaiset murtamaan tällaisia tiukasti suojattuja palveluja?

– En ota siihen kantaa, Heikkola sanoo. Myöskään Limnéll ei halua arvioida viranomaisten murtautumiskykyjä.

Yritysten ei tarvitse antaa salausavaimia

Viranomaiset eivät kuitenkaan voi velvoittaa yrityksiä luovuttamaan (suojatun viestinnän) salausavaimia, Heikkola muistuttaa.

Verkkotiedustelu ei ensijaisesti torju konkreettisia uhkia, kuten estä yksittäisen henkilön aiheuttamaa mahdollista akuuttia uhkaa, vaan sillä yritetään yleisemmällä tasolla löytää vielä tuntemattomia uhkia, Heikkola sanoo.

Jos tiedustelulainsäädäntö hyväksytään, se ei mahdollista kaiken viestinnän tarkkailua, vaan laki rajaa sen mihin kohteisiin ja millä ehdoilla tiedustelua voidaan kohdentaa, sanoo Limnéll, joka haluaisi tiedustelulakien astuvan voimaan mahdollisimman pian.  

Lisää aiheesta:

Näin toimii virkarikoksista epäilty Suomen tiedustelu – peitetoimintaa, tietolähteitä, avattuja sähköposteja...Supo voi saada oikeudet mennä ihmisten koteihin salaa, selvitys alkanut – "Suomesta ei ole tulossa poliisivaltio"Uusi tiedustelulaki vaatisi korkean riskin uhkatilanteen – "Vihapostien ja uhkausten lähettäminen ei saa koneistoa liikkeelle"Kommentti: Suposta tulee tiedustelupalvelu kovilla valtuuksillaKenen viestejä viranomaiset saisivat tulevaisuudessa seurata?Ministeriö ehdottaa tiedusteluun lisävaltuuksia – puhelinsalaisuus heikkenisi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • 20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • 19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • 19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • 19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan