Intia juhlii historiallista hetkeä, kun sen ensimmäinen astronautti suuntaa kohti kansainvälistä avaruusasemaa.
Intiassa juhlitaan Axiom-4-luotaimen (Ax-4) onnistunutta laukaisua, joka kantaa mukanaan ensimmäistä intialaista astronauttia Shubhanshu Shuklaa.
Aluksessa on mukana myös muiden maiden edustajia, mutta Shukla on vasta toinen intialainen, joka on matkustanut avaruudessa.
Intia lähetti ensimmäistä kertaa omaa väkeään avaruuteen vuonna 1984, kun venäläinen Sojuz-alus lähti matkaan kyydissään kosmonautti Rakesh Sharma.
Shukla lähetti lennon kapteenina viestin Intialle muutaman minuutin nousun jälkeen.
– Olemme palanneet avaruuteen 41 vuoden jälkeen, ja se on ollut uskomaton matka. Juuri nyt kierrämme Maata 7,5 kilometrin sekuntinopeudella. Kannan olkapäälläni Intian lippua. Tämä ei ole matkani alku kansainväliselle avaruusasemalle, vaan Intian miehitettyjen avaruuslentojen alku.


